New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Yeni Türk Ticaret Kanunu 

Balkonda mangal yapan kiracı tahliye edilecek, kredi kefilliklerinde eşin rızası aranacak.

 
 
TÜRKİYE’DE yaklaşık 75 milyon vatandaşın hayatında önemli değişiklikler getirecek olan 5 ayrı konudaki düzenlemeler 1 Temmuz’da yürürlüğe giriyor.

‘Ekonomide 1 Temmuz devrimi’ olarak nitelendirilen 5 ayrı konudaki düzenlemeler, sofralardan eksik etmediğimiz ekmekten kredi kullanırken attığımız imzalara kadar birçok alanda önemli değişiklikler getirecek. 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan düzenlemeler, Türk ticaret hayatını yeniden şekillendiren Türk Ticaret Kanunu, vatandaşlar arasındaki sözleşmeleri kapsayan Borçlar Kanunu, A sınıfın altındaki beyaz eşyaların satışını yasaklayan Enerji Verimliliği Strateji Belgesi, vergi ve prim alacaklarına ilişkin borçlarını ödemeyen mükelleflere kolaylık getiren ikinci af düzenlemesi, ekmek başta olmak üzere gıda maddelerinin özeliklerini değiştiren Türk Gıda Kodeksi Tebliği’nden oluşuyor.

ARTIK ŞİRKET YÖNETİMİNE ÇAYCI GİREMEYECEK

TÜRK ticaret hayatında yeni bir dönem başlıyor. Son dakikada bir erteleme gerçekleşmezse, geçtiğimiz yıl Resmi Gazete’de yayınlanan Türk Ticaret Kanunu, 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek. Yeni Ticaret Kanunu, 1956 yılında çıkarılan kanunda değişiklik yapıyor. Kanunla birlikte, şirketlere yeni yükümlülükler ve yeni haklar getiriliyor. Yeni dönemde, şirket yönetiminde çaycı, hizmetli ve temizlikçi olmayacak. Her tacir internet sitesi kurmak zorunda olmayacak. Ancak internet sitesi oluşturma yükümlüğünde bulunan tacirler, işletmesi ile ilgili tüm bilgilere sitede yer verecek. Patronlar, şirketlerin kasasından nakit kullanabilecekler. Ancak bu durum belirli sınırlamalar dahilinde gerçekleşecek. Otobüslerde tavuk ve horoz gibi canlı hayvan taşınamayacak. Gece yarısından sonra yolcuların uyuduğu saatlerde yüksek sesle müzik çalınmayacak. Yolcu sözleşmede aksi bir hüküm yoksa, bagajı için ek ücret ödemeyecek. Taksitli satış ve tüketici kredilerinde dürüst davranılmaması haksız rekabet sayılacak.


ATATÜRK BARAJI’NA BEDEL DEĞİŞİM ENERJİ

Verimliliği Strateji Belgesi’nde yer alan ve elektrik tüketimi yüksek olan buzdolabı satışı da sona eriyor. 1 Temmuz’dan itibaren A sınıfının altındaki buzdolaplarının satışı ve ithalatı yasaklanacak. Türkiye genelinde halen ev ve işyerlerinde kullanılan yaklaşık 15 milyon B ve C sınıfı buzdolapları da kademeli olarak A sınıfı buzdolapları ile değiştirilecek. B ve C sınıfı buzdolaplarının değiştirilmesi ile birlikte her yıl Atatürk Barajı’nda üretilen elektrik kadar enerji tasarruf etme imkanı ortaya çıkacak. Yine Enerji Strateji Belgesi doğrultusunda, enerji tüketiminin yoğun olduğu diğer ev eşyalarında da kademeli olarak değişime gidilecek.

AZ TUZLU, BOL KEPEKLİ EKMEK

1 Temmuz tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan düzenlemeler arasında, sofraların vazgeçilmesi olan ekmekle ilgili değişiklik de bulunuyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın ekmeğin standardını belirleyen tebliğin uygulamaya başlamasıyla birlikte, az tuzlu, bol kepekli ekmekler üretilecek. Ekmekler ayrıca daha hijyenik şartlarda satılacak. Yeni dönemde, ekmekler 55 randımanlı un yerine 65 randımanlı undan üretilecek. Ekmekteki tuz oranı da yüzde 1.75’ten yüzde 1.50’ye düşürülecek. Bu değişikliğin yanı sıra tüm satış noktalarında tam buğday ekmeğinin bulundurulması da zorunlu hale getirilecek.

SEVGİLİYE TAZMİNAT HAKKI GELİYOR

1 TEMMUZ’DAN itibaren yürürlüğe girecek olan düzenlemelerin başında Borçlar Kanunu geliyor. Yeni Borçlar Kanunu’nun yürürlüğe girmesiyle, banka, sigorta şirketleri, seyahat ve taşıma işletmeleri gibi şirketlerce hazırlanan sözleşmeler geçersiz hale gelecek. Borçlar Kanunu gereği, sözleşmelerde hükümler tek taraflı ve tüketicinin aleyhine ise sözleşme geçersiz sayılacak. Yine sözleşmedeki hükümler anlaşılmaz durumdaysa, tüketicinin lehine yorumlanacak. Hakim sadece ölümle değil, ağır bedensel zararlarda da zarar görenin yakınlarına tazminat ödenmesine karar verebilecek. Yine aralarında nikah olmayanların, yani nişanlı ve sevgililerin de tazminat isteme hakları olacak. Ev sahibi ve kiracılarla ilgili de bir çok düzenleme kanunla birlikte hayata geçecek. Örneğin elektrik ve su borcunun ödenmemesi veya balkonda mangal yakılması tahliye sebebi olabilecek. Yine eşler birbirlerinden habersiz kredilere kefil olamayacak. İşverenler, işyerlerinde psikolojik ve cinsel tacizleri önlemekle sorumlu olacaklar. Ayrıca kredilerde faizler için üst tavan uygulaması da Borçlar Kanunu’yla birlikte uygulamaya geçirilecek.

VERGİ BORCUNDA YENİ BİR ŞANS

6111 sayılı vergi ve prim borçlarına ödeme kolaylığı getiren düzenlemeden yararlanan ancak ilk bir yıl içinde taksitlerini aksattıkları için, yapılandırma haklarını kaybedenlere verilen ikinci şans hakkı da 1 Temmuz’da başlıyor. Resmi Gazete’nin dünkü sayısında yayınlanan tebliğe göre, mükellefler aksattıkları borçları gecikme faizi ile birlikte, 1 Temmuz-31 Ekim tarihleri arasında öderlerse, yapılandırma haklarına yeniden elde edecekler. Bu haktan, vergi borçlularının yanı sıra prim borçluları da yararlanacak. Söz konusu düzenleme, yaklaşık 1 milyon mükellefi ve 5 milyar dolar tutarındaki alacağı ilgilendiriyor.
 
 
 
Türk ticari hayatında devrim niteliği taşıyan değişiklikleri içinde barındıran yeni Türk Ticaret Kanunu, yarın yürürlüğe girecek.

1 Temmuz'da yürürlüğe girecek olan Türk Ticaret Kanunu'nda iş ve ekonomi dünyasından gelen talep ve eleştiriler doğrultusunda 17 başlık altında toplam 84 maddeyi etkileyen değişiklik, geçen hafta Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Kanun, 2011 yılında kabul edilen Türk Ticaret Kanunu'nda, uygulamada sorun yaşanmaması için bazı değişiklikler içeriyor. Buna göre, 47 hapis cezasının 33'ü idari, 6'sı adli para cezasına çevrildi. Sahtekarlık, evrakta sahtecilik gibi 8 fiilin hapis cezasına dokunulmadı.

Bundan böyle her tacir internet sitesi oluşturmak zorunda olmayacak, ancak internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi olan tacirler, işletmesi ile ilgili bilgileri bu siteden yayımlayacak.

Ticaret sicili kayıt işlemlerinin elektronik ortamda yapılması için toplanması ve işlenmesi gereken kişisel veriler, kişisel verilerin korunması ve bilgi güvenliğinin sağlanmasına ilişkin mevzuata uygun bir şekilde korunacak.

Sicil müdürünce verilen süre içinde tescil isteminde bulunmayan ve kaçınma sebeplerini de bildirmeyen kişiye, sicil müdürünün teklifi üzerine mülki amiri tarafından bin lira ceza uygulanacak. Tescil ve kayıt için gerçeğe aykırı beyanda bulunanlara 2 bin lira caza verilecek.

Tescil edilen ticaret unvanı, ticari işletmenin görülebilecek bir yerine okunaklı bir şekilde yazılacak. Tacirin işletmesiyle ilgili olarak düzenlediği ticari mektuplarda ve ticari defterlere yapılan kayıtların dayandığı belgelerde, tacirin sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi ile tacir internet sitesi oluşturma yükümlülüğüne tabi ise tescil edilen internet sitesinin adresi de gösterilecek. Tüm bu bilgiler şirketin internet sitesinde de yayımlanacak.

Söz konusu sitede ayrıca anonim şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları, soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, limited şirketlerde müdürlerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı, komandit şirketlerde yöneticilerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı yayımlanacak. Bu yükümlükleri yerine getirmeyenler için 2 bin lira idari para cezası uygulanacak.

İşletmesi ile ilgili, üçüncü kişilerde yanlış bir görüşün oluşmasına sebep olacak nitelikte bulunan tacirler ile tek başlarına ticaret yapan ancak ticaret unvanlarına, bir şirketin var olduğu izlenimini uyandıracak ekler yapan kişiler, 3 aydan 2 yıla kadar hapis veya adli para cezasıyla cezalandırılacak. ''Türk'', ''Türkiye'', ''Cumhuriyet'' ve ''Milli'' kelimeleri bir ticaret unvanına ancak Bakanlar Kurulu kararıyla konabilecek. Aksi davranan tacirler hakkında da aynı ceza uygulanacak.

SPK'dan izin alınacak

Şirket kurmak, şirketin sermayesini artırmak amacıyla ya da vaadiyle halktan para toplanabilmesi için Sermaye Piyasası Kurulu'ndan (SPK) izin alınacak. SPK'dan izin almadan halktan para toplayanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecek.

Kanunun göreve ilişkin hükümleri, kanun yürürlüğe girdiği tarihten önceki açılmış davalara uygulanmayacak. Bu davalar, açıldıkları tarihte yürürlükte bulunan kanun hükümlerine tabi olacak.

Her tacir, ticari defterleri tutmak ve defterlerinde, ticari işlemleriyle ticari işletmesinin iktisadi ve mali durumunu, borç ve alacak ilişkilerini ve her hesap dönemi içinde elde edilen neticeleri, açıkça görülebilir bir şekilde ortaya koymak zorunda olacak. Fiziki ortamda tutulan yevmiye defteri, defterikebir ve envanter defteri ile defterlerin açılış onayı, kuruluş sırasında noter tarafından yapılacak.

Ticaret şirketlerinin ticaret siciline tescili sırasında defterlerin açılışı ticaret sicili müdürlükleri tarafından da onaylanabilecek. Ticari defterlerin elektronik ortamda tutulması halinde bu defterlerin açılışlarında ve yevmiye defteri ile yönetim kurulu karar defterinin kapanışında noter onayı aranmayacak.

Fiziki ortamda veya elektronik ortamda tutulan ticari defterlerin nasıl tutulacağı, defterlere kayıt zamanı, onay yenileme ile açılış ve kapanış onaylarının şekli ve esasları Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı'nca çıkarılacak tebliğle belirlenecek.

Birleşmeye katılan şirketler, alacaklılarına, Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi'nde, yedişer gün aralıklarla üç defa yapacakları ilanla ve ayrıca internet sitelerine konulacak ilanla haklarını bildirecek.

Kamu düzenine veya işletme konusuna aykırı işlemlerde, bu yönde hazırlıklarda ya da şaibeli iş ve faaliyetlerde bulunduğu belirlenen ticaret şirketleri hakkında, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nca, 1 yıl içinde fesih davası açılabilecek.

Pay sahipleri şirkete borçlanamayacak

İştirak taahhüdünden doğan borç hariç, pay sahipleri şirkete borçlanamayacak. Pay sahipleri, sermaye taahhüdünden doğan vadesi gelmiş borçlarını ifa etmedikçe ve şirketin serbest yedek akçelerle birlikte karı, geçmiş yıl zararlarını karşılayacak düzeyde olmadıkça şirketten borç alamayacak.

Pay sahibi olmayan yönetim kurulu üyeleri, şirkete borçlanamayacak, pay sahibi olan yönetim kurulu üyelerinin yakınları da belirlenen şartları taşımaları koşuluyla şirkete borçlanabilecek.

Kaynak: AA

**************************

Göndere :  |Tarih:30.06.2012 
Bu haber 3342'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1

BUGÜN DOĞANLAR

ALİ ENGİN

ismail kara

New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI