New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Diyaliz için yollar düşmek yok 

Artvin'in Borçka ilçesinde Çoruh Devlet Hastanesi'nde kurulan diyaliz ünitesi Vali Cengiz Aydoğdu tarafından hizmete açıldı.

Bir ay önce böbrek hastalarının hizmetine sunulan ünitenin açılışına Vali Cengiz Aydoğdu, Jandarma ve Garnizon Komutanı Albay Birol Şimşek,Emniyet Müdürü Necmettin Emre, Kaymakam Hüseyin Gökdemir,Belediye Başkanı Orall Küçük, İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Cemil Yavuz Adalet ve Kalkınma Partisi İlçe başkanı Vehbi Şentürk, Hastane Başhekimi Göğüs Hastalıkları uzmanı Dr.Ümit Tutar,.İlçe Sağlık Grup Başkanı Dr.Mecit Eksilmez ile davetliler katıldı.

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu, Borçka Çoruh Devlet Hastanesi'nde 145 bin ytl'ye mal olan ve haftada 6 hastaya hizmet verecek diyaliz ünitesini açılışında bir konuşma yaptı. Aydoğdu, vatandaşa teknolojinin ve tıbbın getirdiği en iyi donanımlarla en kaliteli sağlık hizmetinin sunulması gerektiğini ifade etti.

Borçka Çoruh Devlet Hastanesi Başhekimi Ümit Tutar ise, iki ay gibi bir sürede bu ünitenin hazırlıklarının tamamlanarak hastaların hizmetine sunduklarını belirterek, " Ünitemizin haftalık diyaliz hastası kapasitesi 6 dır. İlçemizde 12 diyaliz kronik böbrek hastası bulunmaktadır. Sosyal Sigortalar Kurumu bünyesinde bulunan insanlar buradan en yakın merkez olan Artvin iline 110 ytl ücret ödeyerek gitmektedirler. Raporlu oldukları için bir hastanın sadece yol ücreti olarak 220 ytl olarak kuruma yansımaktadır. Bir hasta diyaliz ünitesine haftada üç defa girmektedir. Bu haftada 600 ytl, aylık olarak ise 2 bin ytl'ye gelmektedir.

Hastanemizin diyaliz ünitesi yaklaşık olarak 145 bin ytl'ye mal oldu. Bu paranın tamamına yakın kısmı Sağlık Bakanlığı'nın bütçesinden karşılanmıştır. Söz konusu 6 diyaliz hastasının en yakın hastane olan Artvin'e gittiğini düşünürsek ayda 12 bin ytl kurumdan yol ücreti almakta idi. Bunu yıllık olarak hesapladığımızda ise bugün burada açılışını yaptığımız ünitenin masrafını karşılamaktadır. Yani bu ünitenin kuruluşu 6 hastanın bir yıllık yol ücretine denk geliyor." dedi.

Ünite sorumlusu Dr. Mustafa As da "Kurulan üniteyle ,hastalarımızın çilesine sonlandırmış olduk. Ben 6 ay eğitim gördüm. Hastalarımız bu konuda çok şanslılar, en iyi eğitimi aldık . Bu bağlamda hastanemizde de tam teşekkülü modern cihazlar ile hizmet sunmaya başladık" diye konuştu.

Daha önceden Artvin, Rize ve Hopa Devlet hastanelerine gitmek zorunda kalan Borçka ve civar köylerdeki hastalar da, ilçe merkezinde diyaliz ünitesi kurulmasına sevindiler.

kent haber z.k

Göndere :  Zafer KESİM |Tarih:17.04.2007 
Bu haber 6308'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI