New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Son 10 yılın en verimsiz av sezonu 

Doğu Karadeniz Balıkçı Kooperatifleri Birliği Başkanı Ahmet Mutlu, son 10 yılın en verimsiz av sezonunu geçirdiklerini ve gelecek sezondan da endişeli olduklarını söyledi.

Mutlu, 15 Nisan’da başlayan av yasağının ardından geride kalan sezonu değerlendirdi. Son 10 yılın en verimsiz av sezonunu geçirdiklerini belirten Ahmet Mutlu birçok tekne sahibinin işçilerine ödeme yapamadığını ve aldıkları banka kredilerini ödeyemediklerini söyledi. Geride kalan sezonu ‘tam bir hayal kırıklığı’ olarak tanımlayan Mutlu, “5 aylık hamsi sezonunda ancak 1 buçuk ay kadar avlanma yapabildik. Hamsi avından beklenen verimi elde edemedik. Gürcistan bizden daha kötü durumdaydı. Bunun iklimden, bilinçsiz avlanmadan tutun da kirliliğe kadar bir çok sebebi bulunuyor” dedi.

Artvin’in Hopa ilçesinden Giresun’a kadar birliğe bağlı yaklaşık 80 kadar büyük balıkçı teknesinin bulunduğunu kaydeden ve bu teknelerin büyük kısmının sezonu zarar ederek kapattığından yakınan Mutlu, “Yaklaşık 20 kadar büyük tekne sahibi, avlanma yapamadığından tayfaya kar payı veremedi. Teknelerin büyük kısmı Akdeniz ve Ege’ye orkinos avına gitmek zorunda kaldı. Balıkçılar olarak son 10 yılın en verimsiz sezonunu yaşadık diyebiliriz. Bazı tekneler önceki 2 sezonda yaşanan verimliliğe bağlı olarak geçen sezon da aynı verimliliğin yaşanacağı beklentisiyle ciddi yatırımlar yapmıştı. Ancak bunun karşılığını alamadılar ve hayal kırıklığı yaşadılar. Hatta bazı tekne sahipleri aldıkları banka kredilerini dahi ödeyemedi” diye konuştu.

Av yasağının başlamasıyla beraber teknelerin bakıma alındığını, ağların onarılmaya başlandığını ve gelecek sezon hazırlıklarının başladığını ifade eden Ahmet Mutlu, 1 Eylül 2007’de yasağın sona ermesiyle başlayacak yeni av sezonundan da fazla ümitli olmadıklarını sözlerine ekledi.

kent haber
z.k

Göndere :  Zafer KESİM |Tarih:05.05.2007 
Bu haber 2056'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1

BUGÜN DOĞANLAR

murat aktoprak

New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI