New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Sarıgöl'ün Kerpent Ustası Yusufeli’ne bağlı Serinsu Köyü’nden  1958 yılında  eski Sarıgöl nahiyesine göç eden ve burada küçük sanayi işletmesinde şeker kerpenti imalatçılığına başlayan  Hamza Levent yaşlandığı için mesleğini oğluna bıraktı.


Taşkıran Köyü Sarıgöl Mahallesi’ne  yerleşen ve burada imalatçılığa başlayan  Hazma Levent yaklaşık 25 yıldır  şeker kerpeteni imal ediyor.  İmalat dükkanı  Sarıgöl’de olan Hazma dede, işletmesinde eskiden insanların ihtiyacı olan gaz ocakları, bıçakçılık ve gümüş işlemeciliği de yapmış. Ancak 80 yaşına giren  Hazma Levent yaşlandığı için  şeker kerpenti imalatçılığını  oğluna bırakmak zorunda kalmış

Baba mesleğini devralan Cavit Levent ise okulu bitirdikten sonra babası ile birlikte çalışmaya başladığını söyledi. Babasıyla birlikte yaklaşık  25 yıldır  küçük sanayi işletmesinde şeker kerpenti imal ettiklerini  ifade eden Cavit Leven, “Bölgemizde kıtlama şekerle çay içtiğimiz için şeker kerpentine talep çok. Hatta Ankara, İstanbul, Bursa’da oturan hemşerilerimiz bile bu kerpeten  kullanmak için alıp  götürüyorlar” dedi.   

Şeker kerpetenin yapımı için çok ince bir ustalık gerektiğini belirten Cavit Levent, kerpeten’in yapımını ise şöyle anlattı: “Yaptığımız şeker kerpentinin icadı tamamen kendimize aittir. Hammaddesi alüminyumdur. Topladığımız Alüminyum parçalarını taş kömürüyle ocakta eski top mermisinde eritip özel kaplarla kalıplara döküyoruz. Bu  kalıpta soğumaya bırakıyoruz. 40-50 saniye sonra alüminyum kerpent olarak çıkıyor. Bir kerpent yapılıncaya kadar 15 kez elden geçiyoruz. Ürettiğimiz bu şeker kerpentlerini kıtlama şekerle çay içmenin yaygın olduğu ilçemizde, ilimizde, Erzurum, Gümüşhane, Bayburt, Rize ve Ardahan illerinde satıyoruz.” 

Cevdet Ağduman / Yusufeli

haber artvin
z.k

Göndere :  Zafer KESİM |Tarih:06.05.2007 
Bu haber 2457'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

muammer aydın

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI