New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

80 boğa kıran kırana mücadele etti 

Artvin'in Murgul ilçesine bağlı Özmal köyünde yapılan boğa güreşleri ilginç görüntülere sahne oldu.

Kıran kırana mücadelelerin yaşandığı arena dışına çıkan boğalardan bazıları rakiplerini yakındaki ormana kadar kovaladı, boğa sahipleri arasında sert tartışmalar yaşandı. Festivalde ayrıca, buzağılar da güzellik yarışmasında jürinin karşısına çıktı. Özmal köyünde, Köyü Geliştirme ve Kalkındırma Derneği tarafından düzenlenen Geleneksel Boğa Güreşleri Kültür ve Sanat Festivali'ne, çevre ilçelerden getirilen 80 boğa katıldı. Yaklaşık 3 bin kişinin izlediği güreşlerde, sıcak havanın altında şemsiye açan seyirciler, yer bulamayınca ağaçlara tırmandı.

Sahiplerinin tezahüratlarla boğalarına destek verdiği güreşlerde, bir bayan "haydi oğlum,haydi koçum, haydi yavrum, göster kendini “ diyerek uzun süre dil döktü. Boğaların zaman zaman alan dışına taşması izleyenlere zor anlar yaşattı. Gün boyu devam eden güreşlerde, Rize Çamlı Hemsin'den getirilen Rıdvan Kesici'nin boğası baş boğalığı elde ederek, sahibine 2.bin 500 ytl para ödülü kazandırdı. Toplam 6 kategoride yapılan boğa güreşlerinde, derece alan boğaların sahiplerine toplam 8.bin 500 ytl para ödülü verildi. Sıcak havanın altında neşe ile geçen boğa güreşleri boğaların final karşılaşmalarında boğasının yenilgisini hazmedemeyen boğa sahipleri arasında sert tartışmalar yaşandı.

Öte yandan, Tarım İlçe Müdürlüğü tarafından hayvancılığı teşvik amacıyla bu yıl 4. düzenlenen 15 buzağının katıldığı güzellik yarışmasında, montofon kategorisinde Erol Öztürk, Simental'de ise Bahri Demirci'ye ait buzağılar “Buzağı Güzeli” seçildi. Buzağı güzeline altınını Murgul Kaymakam Halil Avşar, Damar Belediye Başkanı Yaşar İnan,Garnizon Komutanı Albay Birol Şimşek takarken, ilk 6 sırayı alan buzağıların sahiplerine birer altın dağıtıldı.

Özmal Köyü Muhtarı Osman Hacıoğlu, Dernek Başkanı Mehmet Şehoğlu, Yardımcısı Kemal Karal, "2. ligdeki boğalarımız 1. ligde, yani Kafkasör 1. liginde karşılaşmak için mücadele veriyor. Boğalarımıza güveniyoruz. 1. ligde de, finalde de biz olacağız. Bu etkinliği hazırlarken ekonomik anlamda çok zorlanıyoruz.” dediler.

Öte yandan açık artırma ile satılığa çıkarılan bir koç 2.bin ytl ile AK Parti'den milletvekili aday adayı İlyas Demirci tarafından satın alındı, tekrar derneğe katkı amacıyla bağışlandı. İlyas Demir “Ben ağa seçilmek yerine, milletimin hizmetçisi olmak isterim, ağa milletimin kendisidir. Bu arada siyaseti gözetemezsizin memleketimizin bu güzel insanlarına hizmet vermenin gayreti içerisindeyiz. “dedi.

kent haber
z.kesim

Göndere :  Zafer KESİM |Tarih:27.05.2007 
Bu haber 2452'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI