New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

 



  Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Artvin'de kalkınma programı toplantısı 

Artvin’de, “Doğu Karadeniz Bölgesi Düzey–2 AB Yerel Kalkınma Gruplar Hibe Programları” bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Artvin Valiliği toplantı salonunda, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nca organize edilen bilgilendirme toplantısına Artvin Vali Vekili Necmi Akman, Dünya Bankası Kırsal Kalkınma Yürütme Birimi Direktör Yardımcısı T. Deniz Şensoy, Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Kurtul Özel, tarım ilçe müdürleri, ilçe ziraat odaları başkanları ve ilçelerden üretici birlikleri başkanları katıldı.
Toplantıda bir konuşma yapan Dünya Bankası Kırsal Kalkınma Yürütme Birimi Direktör Yardımcısı T. Deniz Şensoy, şunları kaydetti:

“Herkesin kalkınma ile ilgili bir tanımı var. Bilimsel tanımlar var, biz bu tanımı biraz sadeleştirirsek iki önemli unsuru ön plana çıkıyor. Birincisi bir bölgede havza bazında kalkınma planı yapılır. Yani yöresel açıdan iller, ilçeler olmasına rağmen, kalkınma açısından biz oraya havza, yani bir vadi bazında biraz daha anlaşılabilir bir anlayışla yaklaşırsak vadi bazında bakarız. Kalkınma ancak ve ancak bir vadi içerisinde planlanırsa birkaç ili, ilçeyi gerekirse kapsayacak bir şekilde faydalı olur. Çünkü üste yaşayan iller, altta yaşayan illerin doğal kaynaklarını, su kaynaklarını ve belirli şeylerini tüketerek bir kalkınma sürecine girerlerse, aşağıda yaşayan illerin kalkınmasının maliyeti, yukarıda yaşayan illerin kalkınmasının bir noktada sağlanması sonucunda artabilir. Bunun için kalkınmaya birincisi, havza bazında yaklaşmak lazım. İkincisi, kalkınmanın amacı basit olarak halkın yaşam ve gelir düzeyini sürdürebilir bir şekilde artırmaktır. Niye kalkınmak istiyoruz? Biz sonuçta o yörede, o havzada yaşayan insanların yaşam düzeyini geliştirmek istiyoruz, sadece gelir düzeyini değil. Bunu da sürdürülebilir bir şekilde yapmak istiyoruz. Yani, bugün kaynakları tüketerek bir kalkınma yaptığınız zaman bunlar geçerli değil. Onun için sizden proje istendiği zaman projelerinizin hepsinde bu özellikleri bir şekilde nasıl karşıladığınız ve nasıl karşılayacağınız konusunda çok detaylı bilgiler istenir.”

Bir havzada bulunan doğal, kültürel ve insan kaynaklarını en etkin ve verimli kullanarak o havza dışına satılarak gelir elde etmeden sürdürülebilir bir kalkınma sağlanmasının çok olduğunu kaydeden Şensoy, konuşmasının ardından katılımcılara, Kalkınma ve Hibe fonları finansmanı, Hibe kaynakları hakkında bir sunum yaptı.
iha
kaynak kent haber
zafer kesim

Göndere :  Zafer KESİM |Tarih:17.06.2007 
Bu haber 2303'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI