New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

YUSUFELİ DAĞA TAŞINACAK 

Başbakanlık, baraj suları altında kalacak olan Artvin Yusufeli için belirlenen yeni yerleşim yeriyle ilgili yasa tasarısını, Afet İşleri'nin 'uygun değildir' raporuna rağmen Meclis'e sundu.

Başbakanlık, baraj suları altında kalacak olan Artvin'in Yusufeli ilçesi için belirlenen yeni yerleşim yeriyle ilgili hazırlanan yasa tasarısını, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı'nın olumsuz raporuna ve halen devam eden yargı sürecine rağmen TBMM'ye sundu. Taşınma gerçekleşirse 16 bin 100 kişi, evlerini, arazilerini bırakıp yapılacak yeni ilçe merkezine taşınmak zorunda kalacak.
Yusufeli ilçe merkezinin yanı sıra, 17 köy ve 52 mahalleyi sular altında bırakacak olan baraj inşaatı nedeniyle TBMM'ye sunulan yasa tasarısı, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlandı. Tasarı, Yusufeli Belediyesi'nin yeni yerleşim yerinde de yetkilerinin devam etmesi ve nakil süreciyle ilgili konuları kapsıyor.

Arızalı bir yapı
Bakanlar Kurulu'nun 3 Nisan 2006 tarihinde yeni yerleşim yeri belirlemesinden sonra Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Afet İşleri Genel Müdürlüğü Etüt ve Hasar Tespit Dairesi Başkanlığı uzmanları, 4-5 Mayıs 2006 tarihlerinde bölgede incelemede bulundu. Dört mühendis 23 Mayıs'ta da raporlarını tamamladı. Yeni yerleşim yerinin büyük bölümünün Hazine adına kayıtlı olduğunun belirtildiği raporda, "Bu alan morfolojik olarak oldukça arızalı bir yapı sunar. Dik ve engebeli bir topografyaya sahip olan alanımız birçok dere, kuru dere ve dereciklerle parçalanmış bir haldedir. Dereler, yamaçlar ve sırtlar tarafından oluşturulan alanımız, yerleşim ve planlama anlamında olumlu bir özellik göstermemektedir" denildi.

Ekonomik değil
"Yansıtıcı bölgesi Sakut Deresi mevkiinin yeni yerleşim alanı olarak kullanılmasının ekonomik olmayacağı kanısına varılmıştır" denilen rapor şöyle devam etti:
"Bu alanda jeolojik yapıyı volkanikler ve volkano sedimanter birimler oluşturmaktadır. Birimlerin yüzeylenmesi nedeniyle yer yer mevzii nitelikli kaya düşmesi olayının meydana gelmesi olasıdır... Yüksek eğim, rantabl bir planlamayı engelleyeceğinden planlama anlamında önemli bir sorun oluşturmaktadır. Ayrıca alanımızın tamamında, kayaların yüzeylenmesi (dağın tepesinin düzleştirilmesi) bir altyapı zorunluluğunu beraberinde getirecektir."
Yusufeli Güzelleştirme, Yaşatma ve Kültür Varlıklarını Koruma Derneği Başkanı Avukat Recep Akyürek, halkın sıkıntılarını şöyle anlattı:
"Yeni Yusufeli'nin, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından inşa edilip vatandaşa satılacağı söylendi. Tarlaları ve evlerinin kamulaştırma bedeli, yeni bir ev almaya bile yetmeyecek. Tarlası olmayan bu insanlar nereden para bulup TOKİ'nin yaptığı eve fark ödeyecek?" 
 

Göndere :  İRFAN KESKİN |Tarih:17.06.2007 
Bu haber 2221'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

muammer aydın

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI