New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

mahkemenin acaristanbulla ilgili verdiği yeni karar 

Orman özelse ağaç kesilir 

Acaristanbul’da yıkım kararını durduran mahkeme yayınladığı gerekçe ile yeni bir tartışma başlattı.
--------------------------------------------------------------------------------

Beykoz’daki inşaatın ruhsatının iptal edilmesine rağmen yürütmenin durdurulması üzerine Bakanlık itiraz etti. İsmet Acar'a ait yer tapuda bile orman arazisi olarak görünüyor..Kaçak yapıldığı hukuken kanıtlanan ve yıkım kararı verilen Acaristanbul için İstanbul 4. İdare Mahkemesi’nin “Acarların özel ormanıdır. İstediği gibi inşaat yapar” gerekçesiyle yürütmeyi durdurması hukuk çevrelerini şaşırttı. Tapuda bile “Serdaroğlu Özel Ormanı” diye geçen araziyle ilgili karara Bakanlık Bölge İdare Mahkemesi’de itiraz etti.

HUKUKİ KARMAŞAİstanbul 3’üncü İdare Mahkemesi’nin, Beykoz Belediyesi’nin verdiği inşaat ruhsatını iptal eden kararını Danıştay 6’ncı Dairesi onadı. Buna rağmen Acarlar, yeniden bakanlığa başvurarak inşaat için izin istedi. Çevre ve Orman Bakanlığı da bu talebi reddedince, bu kararın hukuka aykırı olduğu iddiasıyla İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi'ne başvurdu. İstanbul 4’üncü İdare Mahkemesi, dava sonunda Acarları haklı bularak 3'üncü İdare Mahkemesi ve Danıştay 6'ncı Dairesi'nin kararlarına uymayacak bir hüküm getirdi. 4'üncü İdare Mahkemesi gerekçe olarak da arazinin Acarlar tarafından ekilip, dikildiğini, bu nedenle Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Serdaroğlu Özel Ormanı için inşaat izin vermeye yetkili olmadığını belirtti. Tapu kayıtlarında bu arazinin Serdaroğlu Özel Ormanı olarak Acarlar'a satıldığı belirtildi.

İŞTE GEREKÇEİstanbul 4'üncü İdare Mahkemesi'nin 22 Haziran'da, Çevre ve Orman Bakanlığı'nın Serdaroğlu Özel Ormanı ile ilgili izin verme hakkının bulunmadığına dair verdiği yürütmenin durdurulması kararının gerekçeleri şöyle: "Serdaroğlu Özel Ormanı'nın ekim ve dikim yoluyla meydana getirilen özel orman olduğu, Orman Kanunu'nun 52'nci maddesindeki kısıtlamaların ve inşaat izni prosedürünün ekim ve dikim yoluyla yetiştirilen özel ormanda  uygulanamayacağı, diğer yandan da bir an için izin alma zorunluluğu kabul edilse bile ön izin ve kesin izin ayrımının Orman Yasası'nda yer almadığı, yasada öngörülenin 'izin' olduğu, yasanın aradığı iznin de (Ön iznin de) esasen alınmış olduğu bunun dışında ayrıca izin almaya gerek olmadığı."

AĞAÇLANDIRMAMahkemenin sonradan ekim ve dikim yapılan yer için bakanlığın izin veremeyeceği yönündeki kararıyla ilgili olarak Beykoz Belediyesi'nden gelen açıklama, konunun muhatabı olmadıkları şeklinde idi. Belediye, Serdaroğlu Özel Ormanı'nın sonradan ağaçlandırılması gibi bir durumun olmadığını, inşaat izin yetkisinin de tamamen Çevre ve Orman Bakanlığı'nda olduğunu öne sürdü.

Göndere :  aylut keskin |Tarih:02.08.2007 
Bu haber 2319'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

muammer aydın

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI