New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Artvin'de Kuraklık Korkusu 


Artvin'in Borçka ilçesinde, 2005 yılında hizmete giren TBMM 85. Yıl Milli Egemenlik (Muratlı) Barajı ile 2007 yılında faaliyete geçen Borçka Barajı'nı besleyen derelerin sularının azalması veya tamamen kuruması, vatandaşlarda endişeye yol açıyor.

Çoruh Nehri ile Murgul Çayı'nın birleştiği bölgede bulunan ve yılda 1 milyar 39 milyon kilowatsaat enerji üretmesi planlanan Borçka Barajı'ndaki su seviyesinin düşmesi, küresel ısınmanın yol açtığı bu olumsuzlukların barajdaki elektrik üretimini hangi oranda etkileyeceği de merak konusu oldu. Resmi olarak bilgi vermeyen DSİ yetkilileri, Borçka Barajı'ndaki hidroelektrik santralinin yüzde 80, Muratlı Barajı'ndaki hidro elektrik santralinin de tam kapasiteyle çalıştığını belirterek, bölgedeki barajların su sevisinin düşmesinin küresel ısınmaya bağlı olmadığını savundular. 


"KURAKLIK OLACAK"

Öte yandan küresel ısınmaya bağlı olarak Artvin'in Ardanuç ve Yusufeli ilçelerinde su kaybı ve kuraklık yaşanabileceğini kaydeden Artvin Çoruh Üniversitesi ve Orman Fakültesi Dekan Yardımcısı ve Toprak İlmi ve Ekoloji Anabilim Dalı Başkanı Doç Dr. Aydın Tüfekçioğlu ise, bölgedeki yağış ortamalarının 135 metreküp seviyesindeyken 2006 yılında ortalama 73 metreküpe tekabül ettiğini belirterek, son 3 aylık dönemde bu miktarın yüzde 45 oranında azaldığını söyledi. Artvin'deki sıcaklık seviyelerinde önemli artışlar yaşandığını ifade eden Doç. Dr. Aydın Tüfekçioğlu şunları söyledi; "Ekolojik açıdan bakılırsa Artvin de özellikle kuraklığa bağlı olarak meyve ağaçlarında ve fındıklarda kurumalar, toprağın sıvı olduğu yerlerde kurumalar ve çatlamalar görülece, yüksek rakımlı ormanlıklarda ve özellikle ladin ağaçlarında böceklenmede artış gözlenecektir. Sıcaklığın böceğin üremesinde tetiklediğini, Artvin toprakları sıvı ve taşlı olduğu için kuraklıkta olumsuz yönde etkileneceğini ve özellikle bu durumun Ardanuç, Yusufeli ilçelerinde daha şiddetli derecede hissettirecektir. Çünkü buralar denizden gelen omografik yağışlarda fazla etkilenmiyor. Artvin'de en düşük yağışların olduğu yer bu yörelerdir. Yağıştaki bu azalmalar Çoruh nehrinin debisi önemli düşüşlere neden olacak. Bu da enerji üretiminde bir miktar düşüşlerin gözleneceğini anlamına gelir."


Göndere :  MUNİSE ŞENTÜRK |Tarih:22.08.2007 
Bu haber 2096'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI