New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Artvin, Heyelan Tehlikesiyle Karşıarşıya 

 
Artvin'in turizm alanı olarak ilan edilen ve boğa güreşlerini yapıldığı Kafkasör mevkiinde çıkarılması planlanan maden ve benzeri ürünler için yapılan sondaj çalışmalarının heyelana yol açtığı ve şehir için tehlike oluşturduğu iddia edildi.

Artvin Baro Başkanı Avukat Bedrettin Kalın, Yeşil Artvin Derneği Başkanı Erdoğan Gazihan ve köylülerden Mehmet Altuntaş, Mustafa Altuntaş ve Asım Gümüş, heyelan bölgesinde incelemelerde bulundu. Avukat Bedrettin Kalın, madenin çıkarılmasına karşı olmadıklarını ancak doğacak tehlikelerden de sorumlu olmayacaklarını belirterek, "Bölge heyelanlı bir bölge. Bunu biz raporlar halinde önümüze gelen yetkililere bildirdiğimiz halde burada yine madenin çıkarılması için bir takım çalışmalar devam ettiriliyor. 


Açılan kuyular ve Cerattepe'deki çalışmalar, en küçük bir sarsıntı durumunda toprağın kaymasına ve çatlamasına sebep oluyor ve yer altı suların yönlendirilmesine sebep oluyor. Tabiki bunlar ihtimaldir ama alandaki mezra yıllarca kullanılıyor ve etrafında yapılan sondaj çalışmasıyla toprak kaymaya başladı. Doğayla oynandığı sürece Artvin her an tehlike altında. Burada köy diye yerini bulmak zor olacak " dedi.

Toprağın kayması durumunda ne mahallenin ne de köyün kalacağını söyleyen mahalle halkı, küçük bir heyelan geldiğini ve petekleri götürdüğünü, evlerinin tehlike altında kaldığını söyledi. Yeşil Artvin Derneği Başkanı Erdoğan Gazihan, "Toprak yarığının arkasında çok büyük bir kitle var. Mücadelemiz, yok olacağını düşündüğümüz doğanın dengesi ve içindeki canlı varlıklarıyla bizim yaşam alanlarımız, su kaynaklarımız ve suya karışacak atık ve zehirleri içindir. Bölge geçmişteki raporlarında heyelanlı bölge

olarak ilan edilmiş ama ne yazık ki bu raporların üzerinde hala oyun oynanmaktadır" diye konuştu.

Öte yandan heyelan oluştuğu belirtilen Kuaf mezrasında toprak yarılırken, Sinkot, Tütüncüler ve Artvin'in bazı mahalleleri heyelan tehdidi altında kaldığı ileri sürüldü.


Göndere :  MUNİSE ŞENTÜRK |Tarih:22.08.2007 
Bu haber 2390'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1

BUGÜN DOĞANLAR

murat aktoprak

New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI