New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Artvin Camili Başarılı Oldu, Beş Yeni Biyosfer Rezervi İlan Edilecek 


Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve MAB İhtisas Komitesi Başkanı Dr. Mahir Küçük, 2005 yılında Artvin Camili yöresinin Türkiye'nin ilk biyosfer rezervi ilan edildiğini belirterek, "Türkiye, bitki çeşidi bakımından zengin bir ülke. Biyosfer alanı kriterlerine uyan birçok yerimiz var. Camili'deki projenin başarılı olması nedeniyle 5 yeni biyosfer rezervi ilan etmeyi düşünüyoruz." dedi.

Çevre ve Orman Bakanlığı ile Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Programı'nın (UNESCO) işbirliğiyle yürütülen 'İnsan ve Biyosfer' (MAB) programının 2007 yılı toplantısı Antalya'da yapılıyor. Toplantıya Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahir Küçük, İnsan ve Biyoküre Sekreteryası Ekoloji Toprak Bilimleri Bölümü Müdürü Natarajan Ishwaran'nın yanı sıra 30 ülkeden 120 uzman katılıyor. MAB programıyla, insan ile doğa ve doğal kaynakların kullanımı arasında kalıcı, etkin ve yapıcı bir dengenin kurulması amaçlanıyor. Doğa koruma çalışmalarında çoğu yaklaşımın aksine 'insan odaklı' bir yaklaşım benimsenerek uygulanması destekleniyor.

Toplantının açılışında konuşan Müsteşar Yardımcısı Küçük, dünyada iki yılda bir yapılan MAB'ın UNESCO'nun en büyük bölgesel toplantılarından biri olduğunu söyledi. MAB programının, korunan alanların katılımcı bir yaklaşımla ve sürdürebilir bir anlayışla yönetimini esas aldığını belirten Küçük, "Biyosfer rezervleri tamamen insanlara kapatılmış değil. Bu tür yerlerde insanların da katılımıyla hem koruma hem de sürdürülebilir bir program yürütüyoruz." diye konuştu. Küçük, Türkiye'de ekosistemin yüzde 10'unun koruma altında olduğunu kaydetti.

İnsan ve Biyoküre Sekreteryası Ekoloji Toprak Bilimleri Bölümü Müdürü Natarajan Ishwaran ise, dünyada şu anda toplam 592 biyosfer rezervi bulunduğu bilgisini vererek, "Bu yerler arasında iyi bir ilişki kurarak birindeki deneyimi diğerine aktarıyoruz. Böylelikle güzel örnekler oluşturmayı ve uygulamaları daha iyi bir şeklide organize etmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

Küresel ısınma konusunda da değinen Ishwaran, bilim adamlarının bu alanda yaptığı çalışmaların 50 yıl sonra dünyanın bambaşka bir ortamda olacağını ortaya koyduğunu hatırlattı. Ishwaran, şu değerlendirmede bulundu: "Şimdiden adım atsak bile bunun tamamını önlemek mümkün değil. Özellikle kıyı ve sulak alanlarda yapılacak çalışmalarla tehditleri azaltabiliriz. Şu anda iklim değişikliği için bir duyarlılık oluşturmuş durumda. Politik istek de var. Bunları değerlendirerek insanların bilinçlendirilmesi lazım."

BİYOSFER REZERV NE ANLAMA GELİYOR?

Biyosfer Rezervi; Uluslararası öneme sahip ve UNESCO'nun İnsan ve Biyosfer (MaB=Man and Biosphere) Programı içerisinde yer alan karasal ve kıyı ekosistemlerine sahip yerler. Biyolojik çeşitliliğin korunması, ekonomik kalkınma ve kültürel değerlerin devamlılığı arasındaki çatışmaların sürdürülebilir bir şekilde çözülmesine dönük temel bir yaklaşım olan biyosfer rezervleri, kültürel değerlerin korunmasına dönük uygulamaların denendiği, seçildiği, sunulduğu ve geliştirildiği alanları kapsıyor.
Munise Şentürk

Göndere :  munise şentürk |Tarih:19.11.2007 
Bu haber 2609'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

DOĞA GÜZELLİĞİ

  Çocukluğumda çobanlık yaptığım ve gezdiğim o yeşilikler içerisinde dağ çicekleriyle donanmış ormanlık alanlarda dolaşırken içimden hep acaba bu ormanlar bizden sonrakı nesillere kalacakmı.Bu çalışmalarla şu an kalacağına inancım artmaya başladı.Bu çalışmlara öncülük eden tüm kişi ve kuruluşlara teşekkür ederim.
  30/11/2007
METİN ADAŞ


 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI