New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

TCK'daki 'Etkin Pişmanlık' Etkinleştirilecek 


TCK'daki 'Etkin Pişmanlık' Etkinleştirilecek


Resmi büyütmek için tıklayın  Erdoğan'ın, Dağdakileri Evlerine 'Ana-babalarının' Yanlarına Dönme Çağrısı Yaparken Atıfta Bulunduğu 'Etkin Pişmanlık' Hükümlerinin Duyurulması İçin Bir Kampanya Başlatılması Bekleniyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, dağdakilere evlerine, "ana-
babalarının" yanlarına dönmeleri için çağrı yaparken atıfta bulunduğu, 2005 yılında yürürlüğe giren ancak bu konuda kamuoyu tarafından fazla bilinmeyen TCK'nın 221. Maddesi'ndeki "Etkin Pişmanlık" hükümlerinin duyurulması için bir kampanya başlatılması bekleniyor. 


Başbakan Erdoğan'ın, "Dağda bu kanlı teröre karışmamış, bulaşmamış olanlar" diyerek tanımladığı pişmanlık kapsamı, TCK'nın 221. Maddesi'nde ayrıntılı olarak çiziliyor. Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek'in verdiği bilgiye göre, Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren bu maddeden bugüne kadar sadece 353 kişi yararlandı.

"Etkin Pişmanlık" başlığını taşıyan TCK'nın 221. Maddesi, suça karışmamış olanların kendilerinin teslim olmaları ya da suça bulaşmadan yakalanmaları durumunda hiçbir ceza almamalarını, buna karşılık, yöneticileri de dahil suç işleyenlerin, cezalarında üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılmasını öngörüyor.

-"SUÇA BULAŞMAMIŞ VE YÖNETEN FARKI"-

TCK'nın 221. Maddesi, pişmanlıktan yararlanabileceklerinin kapsamını şu şekilde belirtiyor:

-Suç işlemek amacıyla örgüt kurma suçu nedeniyle soruşturmaya başlanmadan ve örgütün amacı doğrultusunda suç işlenmeden önce, örgütü dağıtan veya verdiği bilgilerle örgütün dağılmasını sağlayan kurucu veya yöneticiler hakkında cezaya hükmolunmayacaklar.

-Örgüt üyesinin, örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeksizin, gönüllü olarak örgütten ayrıldığını ilgili makamlara bildirmesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmayacak.

-Örgütün faaliyeti çerçevesinde herhangi bir suçun işlenişine iştirak etmeden yakalanan örgüt üyesinin, pişmanlık duyarak örgütün dağılmasını veya mensuplarının yakalanmasını sağlamaya elverişli bilgi vermesi halinde, hakkında cezaya hükmolunmayacak.

-Suç işlemek amacıyla örgüt kuran, yöneten veya örgüte üye olan ya da üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleyen veya örgüte bilerek ve isteyerek yardım eden kişinin, gönüllü olarak teslim olup, örgütün yapısı ve faaliyeti çerçevesinde işlenen suçlarla ilgili bilgi vermesi halinde, hakkında örgüt kurmak, yönetmek veya örgüte üye olmak suçundan dolayı cezayı hükmolunmaz. Kişinin bu bilgileri yakalandıktan sonra vermesi halinde, hakkında bu suçtan dolayı verilecek cezada üçte birden dörtte üçe kadar indirim yapılacak.

-Etkin pişmanlıktan yararlanan kişiler hakkında bir yıl süreyle denetimli serbestlik tedbirine hükmolunur. Denetimli serbestlik tedbirinin süresi üç yıla kadar uzatılabilecek."
irfan keskin

Göndere :  irfan keskin |Tarih:08.12.2007 
Bu haber 2266'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI