New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Rus ordusu Osetya'ya girdi 

Gürcistan fena halde karıştı. Gürcü ordusunun Osetya'ya girmesine kızan Ruslar'ın misillemesi sert oldu.

***********************************
Kafkaslarda savaş rüzgarları. Rus ordusu Güney Osetya'ya girdi.  Gürcistan Rusya ile savaşın yakın olduğunu duyurdu.

Rus tankları Osetya'nın başkenti Tshinvali'ye ilerliyor. Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre 150 tanklık konvoy Güney Osetya ve Rusya sınırındaki Zarskuyo'dan giriş yaptı.ABD'ye Rus savaş uçakları Gürcistan'ın başkenti Tiflis'teki Vaiani üssünü bombalıyor.

GÜRCİSTAN'DAN ABD'YE MESAJ: Gürcistan Devlet Başkanı'nın son açıklaması iki süper gücü karşı karşıya getirdi.  Gürcü lider Saakaşvili açıkça ABD'den yardım istedi. Saakaşvili, "ülkeme yardım etmek ABD'nin çıkarınadır. Batı artık uyansın." diyerek batılı ülkelerden yardım istedi.

GÜRCİSTAN: RUSYA İLE SAVAŞ YAKIN: Gürcistan Güvenlik Konyesi'nin açıklaması ilişkilerin ne denli gergin olduğunu gösteriyor. Gürcistan'ın geri adım atmasını bekleyenler konseyin açıklamasıyla şaşkına döndü. Konsey Rusya ile savaşın yakın olduğunu duyurdu.

TİFLİS TÜRKİYE'DEN ELEKTRİK İSTEDİ: Gürcistan'daki şiddetli çatışmalar enerji krizine dönüştü. Başkent Tiflis elektriksiz kaldı. Gürcistan yönetimi Türkiye'den elektrik istedi.

TİFLİS'E YAKIN MARMEULİ HAVAALANI BOMBALANDI: Rus savaş uçaklarının, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'e 30 kilometre mesafedeki Marneuli havaalanını bombaladığı bildirildi. Haberi duyuran Gürcü Rustavi 2 televizyonu, bombardımanda yaralananlar olduğunu belirtti.  Ayrıca, bombardımana katılan uçakların, Ermenistan istikametinden Marneuli'ye geldiği kaydedildi. Marneuli askeri havaalanının modernizasyonu Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yapılmıştı.

Güney Osetya'nın başkentine kadar giren Gürcistan ise TSİ 14.00'dan 17.00'a kadar ateşkes ilan ettiğini duyurmuştu.

BAŞKENT TSHİNVALİ YERLE BİR: Gürcistan'ın ayrılıkçı bölgesi Güney Osetya'daki Rus barış gücü askerlerinin Komutanı Murad Kulahmedov, başkent Tshinvali'nin ''yerle bir edildiğini'' söyledi.

TARAFLARIN ASKERİ KUVVETLERİ EŞİT DEĞİL

Tarafların askeri güçlerine bakıldığında ortaya çıkan sonuç şöyle:


Rusya'nın 395 bin, Gürcistan'ın ise 32 bin askeri bulunuyor. Seferberlik halinde askerlik hizmeti verebilecek 16-49 yaş arası erkek sayısı Rusya'da 73 milyon, Gürcistan'da ise 2.3 milyon.


Rusya'nın muharebe kapasitesine sahip 23 bin tankı var. Gürcistan'ın ise 128. Askerleri taşıyacak zırhlı araç sayısı Rusya'da 9900, Gürcistan'da 44.


Rusya'nın 1809 savaş uçağı, 1932 helikopteri bulunuyor. Gürcistan'ın ise sadece 8 savaş uçağı, 37 helikopteri var


Rusya'ya ait SU-24 bombardıman uçakları, Gürcistan'ın çatışmaların devam ettiği Güney Osetya bölgesindeki Kareli kentindeki polis merkezini bombaladı. Gürcistan İçişleri  bakanlığı Rus bombardıman uçaklarının Kareli kentindeki polis merkezini hedef aldığı ve buraya iki adet bomba bıraktığı ifade edildi.

KENTİN YÜZDE 60'INI ALDILAR: Gürcü birliklerinin, şiddetli çatışmaların sürdüğü Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'nin yüzde 60'ını denetimi altına aldığı bildirildi. Gürcü ajansları, Tshinvali'deki kent merkezinde çatışmaların devam ettiğini, kentte yaşayanların sığınaklara girdiğini duyurdu.

GENÇLER SİLAH ALTINA:  Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin aldığı genel seferberlik kararının ardından, ülke genelindeki 25-35 yaş aralığındaki erkeklerin silah altına alınmasına başlandığı kaydedildi.

BAŞKENT ALEV ALEV: Rus İnterfaks ajansı, Rus barış gücü askerlerine 500 metre uzaklıktaki üniversite binasının Gürcü askerler tarafından vurulduktan sonra alevler içinde kaldığını belirterek, Tsinkvali merkezinde çatışmaların artarak sürdüğünü bildirdi. Bombardımanda kentteki hastane de isabet aldı.

HALKTA PANİK: Gelen bilgiler Gürcü tankların kent sokaklarına girdiği ve binalara ateş açtığı yönünde. Görgü tanıkları, kentte halkın büyük panik içinde olduğu ve birçoğunun sığınaklarda saklandıklarını bildiriyor.

PUTİN'DEN TEHDİT : Rusya Başbakanı Vladimir Putin, "saldırgan Gürcistan'ın Güney Osetya'daki eylemlerine Rusya'nın yanıt vereceği" uyarısında bulundu. Rusya savunma bakanlığı da "Gürcistan yönetimi kirli bir macera başlattı" diyerek,  "Rusya Federasyonu vatandaşlarının ve barış gücü askerlerimizin zarar görmesine izin vermeyeceğiz" ifadelerine yer verildi. Gürcistan'ın ayrılıkçı Güney Osetya Cumhuriyeti'ndeki nüfusun yüzde 90'ı Rus pasaportu taşıyor.

1 SAAT DAYANIRIZ: Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlık ilan eden Güney Osetya'nın, Rusya'dan bir saat içinde acil yardım göndermesini istediği bildirildi.  Güney Osetya Güvenlik Konseyi Başkanı Anatoliy Barankeviç yaptığı açıklamada, ''Rusya'dan yardımı bir saat içinde göndermesini istiyoruz. Aksi takdirde çok sayıda kayıp olacak'' ifadesini kullandı.Saakaşvili, "Güney Osetya'nın başkenti Tshinvali'yi özgürleştirmeye başladıklarını" belirterek, Tshinvali'nin merkezinde çatışmaların sürdüğünü ve binlerce yedek askeri seferber ettiklerini söyledi. Saakaşvili, şu ana kadar 10 bin yedek askeri silah altına aldıklarını ve bu sürecin devam ettiğini söyledi.

GÜNEY OSETYA LİDERİ KAÇTI : Çatışmaların sürdüğü Güney Osetya'da, ayrılıkçı rejimin lideri Eduard Kokoeti'nin başkent Tshinvali'yi terk ettiği bildiriliyor. Güney Osetya kaynakları, Kokoeti'nin, bölgenin Rusya'ya açılan kapısı Roki tünelini kullanarak Güney Osetya'yı terk ettiğini iddia ettiler.

NATO ENDİŞELİ: NATO Genel Sekreteri Jaap de Hoop Scheffer, Gürcistan ile Güney Osetya arasındaki çatışmalardan "büyük endişe duyulduğunu" açıkladı. Jaap de Hoop Scheffer, taraflara silahlı kuvvet kullanmamaları ve uzlaşma arayışı için doğrudan görüşmeler başlatmaları çağrısında bulundu.ÖZGÜRLEŞTİRME SAVAŞI: Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail OSETYA'NIN KONUMU
NEDİR?

Gürcistan'ın kuzey kesiminde, Sovyet döneminde özerk bölge olarak kuruldu. Bu statü  Gürcistan bağımsızlığını ilan ettikten sonra Gürcü hükümeti tarafından kaldırıldı. Osetya ise Moskova yönetiminin desteği ile bağımsızlığını ilan etti. Güney Osetya, bugün Gürcistan'ın sorunlu bölgelerinden biridir. Bölgede, Rusya'nın desteğindeki bağımsızlık yanlısı yönetim ile Gürcü  hükümetinin atadığı yönetim olmak üzere iki yönetim bulunmaktadır. Ayrılıkçı yönetimin merkezi Tshinvali,  Gürcistan'ın atadığı hükümetin merkezi ise Kurta'dır.

KAYNAK : İNTERNETHABER.COMGöndere :  HÜSEYİN ŞENTÜRK |Tarih:08.08.2008 
Bu haber 2610'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

YAŞASIN HALKLARIN KARDEŞLİĞİ
  1970'li yıllardı, illegal yollardan, Gürcistan'dan gelen kitapları zevkle okurduk. Milliyetçi değildik, fakat farklı bir kültüre sahip dünya halklarından biri olarak, geçmişimizi araştırmak, gürcü halkı nedir, nereden gelmişler, nasıl yaşarlar, yaşam felsefeleri nedir, dünya halkları ile olan ilişkileri ne düzeydedir vb. sorulara yanıtlar aramaya çalışırdık. Hatta o zamanlar gürcü alfabesini bile ezberlemiştik. Bu tarih çalışması içerisinde gördüm ki, türklerin 1000 yıllık yazılı tarihleri varsa, gürcülerin en az 5000 yıllık yazılı tarihleri olduğunu, ve bu tarihsel süreçte de sürekli barıştan ve kardeşlikten yana politikalar güttüklerini öğrenince, enternasyonalist bir dünya görüşüne sahip olmama rağmen, mensubu olduğum ulustan ve yaşam kültürlerinden iftihar etmeye başladım.
    Şöyle ki: benimsediğim dünya görüşü doğrultusunda 35 yıldır, savaşa (emperyalisler arası haksız paylaşım savaşyarı)karşı barışı, sömürüye karşı savaşı şiar edinmiştim, halen de aynı dünya görüşümü sürdürmeye ve yaşatmaya çalışıyorum. Bu doğrultuda, gürcüce selamın dahi barışı ifade etmesi beni fevkalade memnun etmişti, gamarcobas, gagimarcos / barışça ol, barışça kal gibi. Ayrıca gürcistanın tarihini okurken, şunu da öğrenmiş oldum. 5000 yıllık yazılı tarih içerisinde, sürekli çevrelerinde bulunan güçlü ülkelerin saldırılarına maruz kaldıklarını, kah kuzeyden çarlık rusyasının saldırıları, kah şah ismailin acem iranın, kah yavuz sultan selim önderliğindeki Osmanlı imparatorluğunun saldırılarına maruz kaldıklarını ibrekle okudum. Yazarın yorumuna göre ise, çevredeki güçlü ülkelerin, güçlü bir Gürcistan istemedikleri, büyümesinden çekindikleri, ve ne zaman nüfusu 5 milyonu geçmişse katli vaciptir misali, sürekli kırımdan/kıyımdan/kılıçtan geçirildikleri, ve gelişip kalkınmasından çekindiklerini okudum.
    Anayurdumun ve atalarımın dikkatimi çeken bir diğer özelliği ise, tarihinden öğrendiğim kadarıyla, yukarıda bahsettiğim barışsever bir ulus olmalarından kaynaklı, haçlı seferlerine, ganimet uğruna emperyalist savaşlara ve işgallere katılmayan tek hıristiyan ülkesi olması özelliğinden dolayı da ayrıca gürcü olmaktan dolayı gurur duymaya başladım. Yanlış anlaşılmaması için tekrar yineliyorum, bu tavrımın günümüzdeki etnik milliyetçi/faşist anlayışlarla karıştırılmamalıdır diye düşünüyorum.
    Günümüze gelecek olursak, reel sosyalizmin tasfiyesi ile birlikte, SSCB ve diğer sosyalist bloğa dahil ülkelerin birçoğunda, bastırılmış milliyetçilik duyguları kabarmaya başladı ve bunun sonucunda, dağılan Sovyetler Birliği ve müttefikleri içerisinde bulunan birçok ülkede HALKLARIN KARDEŞLİĞİ şiarı yaralar almaya ve ülkeler parçalanmaya başladı. Bunun ilk örneğini TİTO'nun ölümünden sonra Yugoslavya'da, birarada kardeşçe yaşayan halkların, sosyalizm sonrası, sanki zincirlerinden boşanmış gibi, birbirlerini boğazlamalarını, savaşları, tecavüzleri, toplu mezarları, dahası insanlığın iflasını, bir tv dizisi gibi yıllarca dünya halkları seyretti. Öbür taraftan, anavatanımız Gürcistanda 2004 yılında göreve gelen mevcut siyasi irade, kurtuluşu, ABD emperyalizmine yaslanmakta gördü, ve bunun sonucunda da, ülkesi için bunu tehdit olarak algılayan Rusya yönetimi de boş durmayarak, kendi ülkesinin çıkarları doğrultusunda, ABD'nin burnunun dibine kadar yaklaşmasına müsaade etmemek amacıyla, mevcut Gürcistan yönetimiyle ters düştü, ve gelinen noktada, umarım böyle bir şey olmaz ama, belki de iki süper gücün hesaplaşma amaçlı bir düellosu sonucu, inanıyorum ki, yine en büyük darbeyi Gürcistan'ın emekçi halkları yiyecektir. Bu da emekçi halklar açısından hiçde arzu edilmeyen bir durumdur, çünkü emekçilerin böylesi haksız bir savaştan kazanacakları hiçbir şey yoktur, fakat kaybedecekleri çok şeyler olacaktır. Tıpkı Yugoslavya örneğinde olduğu gibi. Umarım gelişmeler bu noktaya varmaz, kazanan başta Gürcistan halkı olmak üzere, tüm çevre coğrafya halkları olur.
    Gagimarcos
Hasan TURANLI


BARİŞ

BAKIYORUMDA TÜRKİYENİN ETRAFI ATEŞ ÇEMBERİ İÇİNDE BİRDE İRAN ABD SAVAŞI BAŞLARSA İŞTE O ZAMAN TÜRKİYE NİN DURUMU HİÇ İÇ AÇİCI OLMAZ.
  NEDEN DERSEN KOMŞUDAKİ ATEŞ ER GEÇ SANADA ULAŞIR ATASÖZÜNE DAYANARAK İŞLERİMİZİN ZOR OLACAĞINI SÖYLÜYORUM.ALLAH ÜLKEMİZE VE İNSANIMIZA BÜTÜR SAVAŞLAR VERMESİN.SAYGILARIMLA.

  METİN ADAŞ
  09/08/2008
METİN ADAŞ


 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI