New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

KARAGÖL İÇİN MASTER PLAN HAZIRLANIYOR .... 

KARAGÖL İÇİN MASTER PLAN HAZIRLANIYOR 

Artvin'in Borçka ilçesindeki Karagöl'ün kirlenme ve toprakla dolma tehlikesinin ortadan kaldırılması için master plan hazırlanıyor.

Artvin Valisi Cengiz Aydoğdu,  yaptığı açıklamada, alanda Borçka Karagöl'ün de içinde bulunduğu 368 hektarlık alanın Çevre ve Orman Bakanlığınca 2002 yılında 'Tabiat Parkı' ilan edildiğini, böylece bölgenin doğa turizmi açısından cazip hale geldiğini söyledi.

Bakanlıkça yapım hazırlıkları sürdürülen master planını beklemeden artan turizm hareketliliği nedeniyle Valilikçe bir il planı hazırlığı içinde olduklarını bildiren Aydoğdu, şöyle devam etti:
    ''Karagöl'ün güzelliklerini devam ettirerek bizden sonraki nesillere nasıl aktarılabileceği konusunda il planı çıkarmaya çalışıyoruz. Karagöl'de master planının hızından daha hızlı gelişen turizm hareketliliği bizi zorluyor. Her geçen gün ziyaretçi sayısında önemli bir artış gözlemliyoruz. Bu yıl yaklaşık 25 bin yerli ve yabancı turist bölgeyi ziyaret etti.''

Zaman kaybına tahammülleri olmadığını, kaybedilen zamanın Karagöl'e telafisi imkansız zararlar verebileceğini düşündüklerini ifade eden Vali Aydoğdu, şöyle konuştu:
    ''Bu çerçevede bu gölün çevresinde il imkanlarıyla ve master planları çerçevesinde ne gibi tedbirler alabilirizin çalışması içindeyiz. Birtakım tedbirleri önümüzdeki günlerde hayata geçireceğiz. Karagöl'ün temizliği, oradaki doğal hayatın korunması, çok yakın tehlike arz eden hem çevre, hem göl kirliliği hem de yanlış kullanımdan dolayı göl alanının dolmasının önüne geçebilecek birtakım acil tedbirler almayı planladık. Gelecek yıl bölgede daha temiz, daha düzenli, doğal hayatın daha çok hissedildiği bir atmosferi yaşatmak istiyoruz.''
   
    -SONBAHARDA BAŞKA GÜZEL
   
Karagöl, sonbaharda etrafındaki sararan yapraklar ve oluşan renk cümbüşünün suya yansımasıyla bir başka güzel görünüyor.

İlçeye bağlı Karçal Dağı'ndaki Aralık Yaylası yakınlarında bulunan ve 19. yüzyılın başlarında heyelan sonucu Aralık deresinin önünün kapanmasıyla oluşan Karagöl, her mevsimde olduğu gibi sonbaharda da doğaseverlerin ilgisini çekiyor.

Rize-Artvin karayolunda 110 kilometre yolculuktan sonra Borçka'ya, oradan 35 kilometre sonra da Karagöl'e ulaşılıyor. Rize-Hopa arasında mavi deniz ve yemyeşil doğa arasından sahil yolu boyunca ilerledikten sonra Borçka'dan Karagöl'e giden yolda, yemyeşil ormanın içinden geçiliyor.

Zengin bir bitki örtüsü ve hayvan çeşitliliğine sahip olan Karagöl çevresindeki ormanlarda, vaşak, boz ayı, çengel boynuzlu dağ keçisi, dağ tavuğu da bulunuyor.

Turistler, gölde tekne gezintisi, etrafındaki patika yolda yürüyüş yapabiliyor.

Çevresinde yapılaşmanın yasak olması nedeniyle kamp ve çadır turizmi için uygun olan Karagöl'ün kıyısında, sadece Orman İşletmesine ait 27 yataklı bir tesis bulunuyor.
Göndere :  Adem Keskin |Tarih:11.11.2008 
Bu haber 2470'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

EN KIZ SÜREDE YAPILMASINI DİLERİZ
          KARAGÖL BU YIL ÇOK TURİST AĞIRLADI VE AĞIRLAMAYA DA DEVAM EDİYOR  ÖMRÜNÜ UZATMAK İÇİN BAZI ÇALIŞMALARIN YAPILMASI GEREKİYOR PROJEYE ALINMIŞ FAKAT YETKİLİLERİN İLGİLENMELERİNİ VE EN YAKIN ZAMAN DA YAPILMASINI İSTİYORUZ MİLLİ PARK İLAN EDİLDİ VE BUNDAN DA KÖYÜLÜNÜN FAYDA GÖRMESİNİ İSTİYORUZ ULAŞIM OLARAK BU YIL KÖY DOLMUŞLARI FAYDALANDI GERÇEKTEN EŞİ BENZERİ BULUNMAYAN BİR MANZARASI VAR BUNDAN DA EN İYİ ŞEKİLDE FAYDALANILMALI DOĞAYI TAHRİP ETMEDEN HER YIL FESTİVALLER OLUYOR BENİM ANLAYIŞIMDA FESTİVAL KÜLTÜR AKTARIMIDIR PAYLAŞIMDIR GELECEK NESİLLERE GELEN TURİSTLERE EN İYİ ŞEKİLDE YÖRENİN ÖRF VE ADETLERİNİ AKTARMA ORTAMIDIR ÖZELLİKLE KÖYLÜNÜN DE EKONOMİK OLARAK KATKI GÖRMESİNİ İSTİYORUZ KÖYÜN DOĞAL MEYVESİ SEBZESİ GETİRİLSE YÖRESEL YEMEKLER YAPILSA EL İŞLERİ GETİRİLİP SATILSA ESKİ MANİLER TÜRKÜLER  ANILAR AKTARILSA GELECEK NESİLLERE BUNUN KİMSEYE ZARARI OLMAZ AKSİNE HERKES İÇİN FAYDA SAĞLAR BİZLER TURİZMİ BİLMİYORUZ TAM ANLAMIYLA İNŞALLAH ÇOK GEÇMEDEN ÖĞRENİR VE FAYDASINI GÖRÜRÜZ
MUNİSE ŞENTÜRKyy


GEÇ KALINMİŞ BİLE

EVET DOĞA TURİZMİ İÇİN ÇOK GÜZEL BİR OALAY İNŞALLAH YAPILDIKTAN SONRA KÖYÜMÜZE GELECEK OLAN TURİSTLERDENDE FAYDALANILARAK BORÇKA İLÇESİNİN EKONOMİSİNE KATKI OLUR.
METİN ADAŞ


 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI