New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Yaşasın 8 Mart DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ 

Kadınlar 8 Mart Meydanlarında buluştu, onlarca kentte binlerce kadın değiştirmek için yürüdü 
  08 Mart 2009 - 

Ankara
“Dünyayı biz değiştireceğiz” diyen kadınlar bugün Kızılay’da sözlerini söylediler, sokakları kendi renklerine boyadılar.

Ankara Kadın Platformu bileşenlerinin düzenlediği eylem saat 12.30’da Kolej Meydanı’nda başladı. Yaklaşık 3000 kadının katıldığı eylemde “Dünya’yı değiştirmek için yürüyoruz” pankartının arkasında feminist örgütler, emek örgütlerinden kadınlar, liseli ve üniversiteli kadınlar, gecekondu mahallelerinden kadınlar, çok sayıda demokratik kitle örgütü ve partilerden kadınlar kendi renklerini yansıtan pankartlar, dövizler ve sloganlarıyla Ziya Gökalp Caddesi’ne yürüdüler.

Eyleme seçimlerde dağıtılan beyaz eşya maketleriyle gelen Halkevci Kadınlar 'Sadaka değil haklarımızı istiyoruz'dediler. Seğmen kıyafeti giyen bir Halkevci kadın da eylemde Şerafettin Demir'e inat oynadı. Geçtiğimiz günlerde Ankara Seğmenler derneği Başkanı Şerafettin Demir Ankara Kadın Oyunları’nı sahneleyen Altındağ Halk Eğitim Merkezi Halkoyunları Topluluğu oyuncularına, “Ankara’da kadın oyunu yoktur” diyerek saldırmış, kadın oyuncular tartaklamış, Halkoyunları kareografı emekli müzik öğretmeni Mustafa Uzunca'yı da "Seğmenlerle kadınları bir araya getirerek, seğmenlerin şerefini ayaklar altına alıyorsun. Kadını oynatarak sen benim annemin namusunu ayaklar altına alıyorsun” diyerek tehdit etmişti.

Ziya Gökapl Caddesi'nde kurulan kürsüde Ankara Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Medine Adıgüzel, kadınların yeni bir binyılın eşiğinde dünyayı değiştirmek için yola çıktığını belirterek “Burada gördüğünüz kalabalık içindeki her kadın bundan sonra asla hor görülemeye, şiddete sessiz kalmayacak! Her biri iş hakkı için, kreş hakkı için, sığınmaevi hakkı için sizin yakanıza asılacak! Yarattığınız krizin faturasını ödememek için, savaşlarda ölen çocukların ve kadınların kanlarının yerde kalmaması için, kendi dilimizde kendimizi anlatmak, bütün dillerde özgürce konuşmak için hep ayakta olacağız!” diye konuştu.

KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül de bir konuşma yaparak krizin, yoksulluğun, şiddetin, savaşın hep kadınları vurduğuna işaret etti ve “kadınlar militarizme, kapitalizme ve faşizme karşı birleşiyor” dedi.

Yerel seçimlerde aday olan kadınların da söz aldığı eylemde “Ankara İçin Biz Varız” Platformu’nun Ankara Büyükşehir Başkanı adayı Kamile Öncel “Zoru başaracağız, kadınlar olarak siyasete katılacağız, özgürlüğümüzü kazanacağız, kendi kaderimizi yaratacağız” diye konuştu. Mamak Fahri Korutürk Mahallesi muhtar adayı Sultan Çıracı “tamamen kadınların yöneteceği ve üreteceği bir mahalle için adayım” dedi. Mamak General Zeki Doğan mahallesi muhtar adayı Nurhayat Farımaz ise “Neden eğitim, sağlık parasız değil? Neden şiddet, taciz var, sığınma evi yok? Neden işsizlik, yoksulluk daha çok kadını vuruyor? Neden yoksul mahallemizde yeşil alanlarımız, parklarımız, oyun alanları yok?” diye sordu ve “ Kentlerimizde söz sahibi olmak istiyoruz, halkın örgütlü gücüyle başaracağız” diye konuştu. Mamak Fahri Korutürk Mahallesi muhtar adayı Yeliz Akın da “kadınlar siyasetten anlamaz diyenlere inat kaderimizi elimize almaya geliyoruz” dedi.

Senelerdir Dikmen Vadisi’nde barınma hakkı için mücadele veren kadınlar adına konuşan ‘Senem Abla’, Gökçek’in kentsel dönüşüm politikasının rant adına olduğunu söyledi ve Gökçek tarafından sokağa atıldıklarını ancak yılmadıklarını belirterek ‘evimizi yıkanı biz de yıkarız’ dedi.

Eylem konuşmaların ardından kadın şarkılarıyla sahne alan ‘Güldünya Müzik Topluluğu’nun dinletisiyle devam etti.

Ankara’da bugün düzenlenen diğer kadın eylemi ise Ankara Devrimci 8 Mart Platformu tarafından örgütlendi. Saat 11.30’da toplanılan Sakarya Meydanı’ndan Abdi İpekçi Parkı’na gerçekleşen yürüyüşün ardından burada bir basın açıklaması yapıldı.

İstanbul
İstanbul’da bugün iki farklı miting oldu. İstanbul 8 Mart Kadın Platformu ve Devrimci 8 Mart Platformu tarafından düzenlenen iki ayrı mitinle 8 Mart Dünya kadınlar günü kutlandı.

İstanbul 8 Mart Kadın Platformu bileşenleri saat 11.00’den itibaren Kadıköy Tepe Nautilus önünde buluşmaya başladı. buradan kortejler halinde Kadıköy İskele Meydanı’na yürüyen kadınlar krize, savaşa, şiddete karşı taleplerini dile getirdi. En önde “Biz kadınlar erkek egemen kapitalist sisteme karşı direniyoruz. Israrlıyız kararlıyız” pankartı ile yürüyüşe geçen kadınlar sloganları, dövizleri ve renkli kortejleriyle oldukça coşkulu bir miting gerçekleştirdi.

Yaklaşık 7 bin kadının katıldığı mitinge aralarında; DİSK, KESK, TMMOB ve İTO üyesi kadınlar, Halkevleri’nden, EMEP’ten, SDP’den SP’den, DİP’ten kadınlar, KÖZ, Tüm-İGD, Anti kapitalist, Öğrenci Kolektifleri, İMECE, Sosyalist Feminist Kolektif, Liseli Genç Umut, EKD ve DTP’li kadınların yer aldığı çok sayıda örgüt katıldı.
Miting katılımcılarının neredeyse yarısını oluşturan Kürt kadınları alanının en kitlesel ve coşkulu bileşenleriydi.
DESA direnişini sürdüren Deri İş üyesi kadınlar, ATV-Sabah grevcisi kadın gazeteciler. Dev Sağlık İş üyesi Kızılay işçisi kadınlar çalışma ve örgütlenme hakları için sürdürdükleri direnişin soluğunu 8 Mart meydanına taşıdılar.
Iraklı kadın işçiler mitinge kendi pankartlarıyla katıldı.
Pippa Bacca’yı temsilen beyaz gelinlikli bir tiyatro oyuncusu tüm miting boyunca kortejler arasında dolaştı.
Feministlerin renkli kortejinde Beyoğlu’nun feminist Belediye Başkan Adayı Ülfet Taylı’yı destekleyen dövizler yer alıyordu.
Halkevci Kadınlar kriz ve yerel seçimlere dönük taleplerini hazırladıkları bez dövizlere işlerken, barış için pedal çeviren kadınlar da bisikletleri ile eylem alanında bulunuyordu. Kolektifçi kadınlar eyleme Üzmez eylemini hatırlatan şemsiyeleri ile katılırken Liseli kadınlar taleplerini ellerindeki rüzgar güllerine yazmıştı.
Yürüyüş boyunca kadınlar def ve davulların ritmi ile yürürken çeşitli kortejlerde tiyatro oyuncuları 8 mart’a ilişkin hazırladıkları performansları sergiledi.


Grupların tamamının alana girmesinin ardından miting programı devrim ve demokrasi mücadelesinde yitirilen kadınlar adına yapılan saygı durulu ile başladı. Miting tertip komitesi adına yapılan ortak açıklama Kürtçe ve Türkçe gerçekleştirildi. DTP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de bir konuşma yaptı.

Devrimci 8 Mart Platformu Kadıköy Tepe Nautilus’dan Kadıköy otobüs duraklarının bulunduğu meydana yürüdü. İçinde BDSP, Belediye İş 2 No’lu Şube, SES İstanbul 1 No’lu Şube, ÇHD, Deri-İş Genel Merkezi, Demokratik Kadın Hareketi, Devrimci Hareket, Devrimci 78’liler Federasyonu, Divriği Kültür Derneği, Halk Cepheli Kadınlar, Halk Kültür Merkezleri, Kaldıraç, ODAK, PSAKD Marmara Şubeleri, Partizan, PDD, Proletaryanın Kurtuluşu, TUDEF ve TKP’nin yer aldığı Platform burada düzenlediği miting programı ile 8 mart Dünya kadınlar gününü kutladı.

Adana

Dünya kadınlar günü Adana’da binlerce kadının katılımıyla kutlandı. Adana 8 Mart Kadın Platformu tarafından saat 12.00 de Mimar Sinan Açık Hava Tiyatrosu önünde toplanan binlerce kadın “emperyalizme, neo_liberalizme, erkek egemenliğine ve savaşa karşı ellerimizi birleştiriyoruz” dedi. “Kadınlar yürüyor mücadele büyüyor” ana pankartı arkasında yerlerini alan platform bileşenleri miting alanı olan Uğur Mumcu Meydanına doğru yürüyüşe geçti.

Eyleme DTP’li kadınlar yoğun katılım gösterdi. 2000 Kürt kadın “Jin jiyan azadi” sloganlarıyla miting alanın girdi. Eylemde “Yaşasın 8 Mart”, “Tencere kaynamaz ev ısınmaz Tayyip senden adam olmaz”, “Gelsin koca gelsin baba gelsin devlet gelsin jop inadına isyan inadına özgürlük”, sloganları hiç durmadan atıldı.

Adana 8 Mart Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Sevil Arıcı “Emeği yok sayılanlar, daha çok çalışıp daha az kazananlar, namus bahanesiyle katledilenler, fabrikalarda diri diri yakılanlar, üç kuruş için kamyon kasalarında tarlalara taşınanlar, tecavüze, tacize uğrayıp, susmaya mahkûm edilenler, dili, kimliği ve siyasi iradesi yok sayılanlar, Türk, Kürt, Arap, Ermeni, Çerkez kadınlar, merhaba!” sözleri ile miting alanını selamladı. Arıcı, “Bizler, ev içindeki emeğimizin görülmesini, ev işlerinin kurulacak ücretsiz-merkezi yemekhaneler, çamaşırhaneler, kreşler ve bakım yurtlarıyla toplumsallaştırılmasını, tüm kadınların babalarına ve kocalarına bağlı olmaksızın sosyal güvenceye kavuşturulmasını istiyoruz! Bu eşitsizlikler ve çifte işgünü nedeniyle, cinsiyet eşitliği sağlanana kadar cinsiyete dayalı yıpranma payı istiyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.
Adana 8 Mart Kadın Platformu şu kurumlardan oluşuyor “TMMOB-Adana Tabip Odası-DÖKH-Kadın Emeği Kolektifi – Sosyalist Feminist Kolektif – ESP- EMEP- DİP Girişimi- KESK- SDP – İHD – Sosyalist Partili Kadınlar – Halkevci Kadınlar – YDİ ÇAĞRI”

Eskişehir

7 Mart Cumartesi günü Eskişehir Demokratik Kadın Platformu saat 12:30’da Hamamyolu Yediler Parkı’ndan Adalar Migros önüne 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla yürüyüş yaptı. Soğuk havaya ve sert esen rüzgara rağmen tüm coşkularıyla alanlarda olan kadınlar “Yaşasın 8 Mart,Yaşasın Kadın Dayanışması”, Her gün 8 Mart, her gün mücadele”, “İş, aş, kreş, insanca bir yaşam istiyoruz,” “Krizin şiddetine dur diyeceğiz” sloganlarıyla sonlandırdıkları yürüyüşün ardından Adalar Migros önünde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını Platform adına Pelin Kalkan okudu. Kalkan açıklamada “Dayanışmamızdan aldığımız güçle mücadele eden biz kadınlar 8 Mart’ta tüm dünyada alanlardayız” dedi.Kadına yönelik şiddetin münferit olmadığını,hiç kimsenin hiçbir nedenden ötürü şiddeti ve ölümü hak etmediğini söyleyen Kalkan, krizden çok kadınların etkilendiğini ve kadınların krizin bedelini ödememek için mücadele edeceklerini söyleyerek açıklamasını sonlandırdı. Basın açıklamasının ardından platform üyelerinin hazırladığı tiyatro oyunu sergilendi. Tiyatronun ardından çekilen halaylarla eylem sona erdi.

Bugün Eskişehir’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü büyük coşkuyla kutlandı. Genç Düşten Kadınlar,Gençlik Muhalefeti’nden Kadınlar,Genç Umut’tan Kadınlar, Halkevci Kadınlar, ÖDP’li Kadınlar, Öğrenci Kolektifi’nden Kadınlar ve Üniversiteli Kadınların katıldığı eylem Doktorlar Caddesi’nden başlayan yürüyüşün ardından Adalar Migros önünde sonlandırıldı. Burada topluluk adına basın açıklamasını Mehtap Yıldız okudu. Yıldız açıklamasında “Bugün burada 8 Mart 1857’de New York’taki 40 bin dokuma işçisi kadın gibi haksızlıklara, eşitsizliklere isyan ediyoruz” dedi. Patronların krizin yükünü üzerlerinden atmak için ilk olarak kadınları işten çıkardığını söyleyen Yıldız, işten atılmaların yasaklanmasını, doğum ve emzirme izinlerinin gasp edilmemesini, ev emekçisi kadınlara koşulsuz maaş bağlanmasını talep etti. Açıklamasına “Yoksulluğu kaderimiz olmaktan çıkarmaya geldik” diye devam eden Yıldız, kadının duvarlar arasına hapsedilmesine karşı özgürlüğü savunduklarını belirtti.Üniversiteli ve liseli kadınların sıkıntılarına da değinen Yıldız,üniversiteli kadınların cemaat yurtlarına mahkum kalmamaları için ücretsiz yurt yapılması, eğitim haklarından mahrum kalmamaları için burs sağlanması, medikolarda kadın sağlığı bölümlerinin açılması gerektiğini savundu. Kadınların savaşa karşı da sessiz kalmayacaklarını kaydeden Yıldız, “Bedenimize ve bir bütün olarak varlığımıza yönelik tüm saldırılara,cinsiyet ayrımcılığının önümüze koyduğu duvarlara karşı durarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadınların isyanı ile alanlardayız.Haklarımız için hep alanlarda olacağız” diyerek basın açıklmasına son verdi.
Basın açıklamasının ardından şiirler okunarak kadınların toplumdaki rolü ve talepleri vurgulandı.
Okunan şiirlerin ardından Eskişehir Halkevi Tiyatro Atölyesi tarafından hazırlanan ve kadının özgürlük mücadelesinin yansıtıldığı tiyatro oyunu halkın büyük ilgisiyle sergilendi.
Son olarak çalınan halaylar ve söylenen türkülerle hep birlikte halaya durulmasıyla yaklaşık 100 kadının katıldığı eylem sona erdi.

Bursa
Bursa kadın Platformu’nun çağrısı ile saat 14:00’den itibaren Altıparmak Stadyum önünde toplanan kadınlar Altıparmak Caddesi’nden Orhangazi Parkına bir yürüyüş düzenledi. Kürt kadınlarının yoğun katılım gösterdiği eylemde Halkevci kadınlar ve Kolektifçi kadınlar da Hüseyin Üzmez’e karşı yapılan eylemle simge haline gelen şemsiyeler taşıyarak yürüdü. Eylem yapılan basın açıklamasının ardından halaylar ve türkülerle sona erdi.

Bugün saat 12 de Mersin Akdeniz Belediyesi önünde toplanan Mersin Kadın Platformu bileşenleri 8 Martı kutladı. Platform, “Kadınlar erkek egemenliğine yoksulluğa, savaşa, krize karşı yürüyor” yazılı ortak pankart arkasında kortejler halinde taş binaya kadar yürüdü.Burada bir basın açıklaması yaparak şiddete yoksulluğa ve tacize boyun eğmeyeceklerini söyleyerek taleplerini dile getiren kadınlar halaylar çekerek 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü coşkuyla kutladı. Bini aşkın kadının katıldığı yürüyüşe KESK’li kadınlar,Halkevci Kadınlar, ÖDP li kadınlar, Kadın Emeği Kolektifi, EKD, DÖKH, DTP'li kadınlar, Partizan ve Günebakan Kadın Derneği katıldı. Yürüyüşte Kürtçe ve Türkçe sloganlar atıldı. Aynı saatlerde Başbakanın Mersin’de yaptığı mitinge gelen AKP nin konvoyu kadınları kızdırdı. Kadınlar, AKP nin konvoyunu yuhlayarak “Tayyip evine amerika'ya”, “Tayyip sen hiç ana terliği yedin mi”, “Tayyip ananı al da git”, “Van münit Tayyip sen kaç çocuk öldürdün” sloganlarıyla AKP’yi protesto etti. Halkevci Kadınlar eyleme tencere tava ve şemsiyeleriyle katıldı.

Niğde
Niğdeli emekçi kadınlar 12.45 de Niğde Eğitim Sen binası önünde toplanarak pankartlar ve sloganlar eşliğinde Hükümet Meydanına yürüyerek burada kitlesel basın açıklaması yaptı.

Niğde Emek ve demokrasi bileşenlerinin de destek verdiği kitlesel basın açıklamasında Eğitim Sen Kadın Sekreteri ve Niğde Kesk Kadın Komisyonu Başkanı Yasemin Dikdurak bir basın açıklaması yaptı. “Yoksulluk ve şiddet kader olmaz”, "Kimsenin namusu olmayacağız",“Kadına yönelik şiddete hayır”, “Yaşasın 8 Mart yaşasın örgütlü mücadelemiz” sloganlarının sıklıkla atıldığı eyleme yaklaşık yüz kadın katıldı. Yapılan basın açıklamasının ardından Eğitim Sen Niğde toplantı salonuna beraberce yürünerek burada bir etkinlik düzenlendi. Niğde Eğitim Sen Kadın Komisyonunun hazırladığı sinevizyon gösterimi, Kadın Komisyonu müzik grubunun müzik dinletisi yapılan etkinliğin sonunda katılımcılar Niğde' de yeni gösterime giren “Sonbahar” filmini izlemek üzere topluca sinema salonuna gitti.

Zonguldak
Zonguldak Kadın Platformu saat13.30’da Madenci Anıtı önünde toplanarak Valilik binası önüne kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yaklaşık 300 kişinin katıldığı yürüyüşün ardından Valilik önünde platform adına Zonguldak Eğitim Sen Kadın Sekreteri Gönül Toros tarafından bir basın açıklaması yapıldı. Açıklamada militarizme, krizin yıkımına ve faşizme karşı kadınların ortak mücadele etmesi gerektiği vurgulandı.

Bafra
Samsun Bafra’da Kadın Platformu’nun düzenlediği etkinlikle 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlandı. Bafra Belediye Kültür Merkezi’nde dün gece gerçekleştirilen etkinlikte Bafra Meslek Yüksek Okulu Öğrencileri ve Bafra Eğitim-Sen üyelerinden oluşan Halk Müziği Korosu tarafından bir konser verilen etkinlikte Gülay Çelik tarafından da bir şiir dinletisi yapıldı.

Antalya
Antalya Valiliği, 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü Etkinlikleri çerçevesinde düzenlenmek istenen yürüyüşe güvenlik gerekçesiyle izin vermedi.

1 Mart’ta “Kadın Şenliği” 4 Mart’ta “Meşaleli Yürüyüş”, gerçekleştiren ve 8 Mart Pazar günü Güllük-TRT Kavşağı’ndan başlayacak “Yürüyüş ve Miting” için başvuru yapan Antalya Kadın Platformu’na, aynı gün Başbakan Tayip Erdoğan’ın Antalya’ya gelme gerekçesi de öne sürülerek izin verilmedi.

İzin verilmemesine rağmen Antalyalı kadınlar aynı yerde toplanarak bir etkinlik düzenlediler. Şiirler, şarkılar, türküler, halaylar ve sloganlar eşliğinde yaklaşık bir saat süren etkinlikte Antalya Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Zöhre Tedik, her yıl olduğu gibi 8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik Dayanışma ve Mücadele Günü’nde bir yürüyüş ve miting düzenlemek istediklerini ve gerekli hazırlıkların tamamladıklarını belitti. Tedik, hazırlığına aylar önce başladığımız ve gerekli prosedürleri tamamladığımız ve çok önceden duyurduğumuz yürüyüşe izin verilmeme kararı nedeniyle, büyük bir şaşkınlık ve üzüntü yaşıyoruz diyerek, kadın yürüyüşümüze 8 Mart günü izin verilmeyecekte ne zaman verilecek? Diye sordu. Tedik, bu karar hepimizi derinden yaralamış olmasına rağmen bir kez daha belirtmeliyiz ki, baskılar bizi hiçbir zaman yıldıramadı, faaliyetlerimizi engelleyemedi bundan sonrada her 8 Martta krize, savaşa, şiddete ve yoksulluğa karşı kendi taleplerimizle alanlarda olacağız dedi

Artvin
Artvin 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlik programında eylem ve panel vardı. Saat 12.30 da Atapark önünde buluşan kadınlar kapalı otoparka doğru bir yürüyüş yaptı.Yürüyüş boyunca etraftaki vatandaşlar alkışlarla eyleme destek verdi.Bir çok kişide korteje girip yürüyüşe katıldı.100 kadının katıldığı eylemde krize ve AKP’ye yönelik dövizler ve sloganlar yoğunluktaydı.Basın açıklamasının ardından Belediye Düğün Salonu’nda “Kadınlar Konuşuyor” sloganıyla bir panel düzenlendi.

Göndere :  Hasan TURANLI |Tarih:09.03.2009 
Bu haber 2541'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI