New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

Yok olma tehlikesi var!  

Artvin’in Borçka ilçesinde turistik mekanlarımızdan biri olan doğa cenneti Karagöl yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bulunuyor.

Borçka-Karagöl Klaskur Yaylaları’ndan, Atanoğlu, Aralık köyünden gelen seller, alüvyonlar ile gölü doldururken, her sene gölün kapladığı alan küçülüyor. Geçmişte 50 dönümlük göl yaklaşık 30 dönüme kadar düştü.
Yörede 19. yüzyıl başlarında bugünkü Klaskur (Aralık) Yaylası’nın yakınlarındaki bir tepenin heyelan sonucu Klaskur (Aralık) Deresi’nin önünü kapatmasıyla oluşan göl, Borçka ilçe merkezine 27 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Borçka-Camili (Macahel) karayolu üzerinde 20 km gittikten sonra, doğuya ayrılan 7 km’lik stabilize yolla Karagöl’e ulaşabiliyor. Borçka-Karagöl, anıt sayılabilecek ağaçlarıyla, zengin bitki örtüsü ve yöreye özgü kırmızı pullu alabalıkla ile ünlü.


Borçka Karagöl Doğa Koruma ve Tanıtma Derneği Başkanı Necip Kara, gölün ilgisizlik nedeniyle yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğu söyledi. Her yıl yerli ve yabancı en az yirmi bin turistin gezdiği gölün her sene yaylalardan gelen seller ve alüvyonlar ile dolduğunu kaydeden Kara “Gölü besleyen dereye doğal set yapılması gerekiyor. Ayrıca yayla yolu çalışmasından dolayı da tüm hafriyat göle dökülüyor. Borçka için doğa cenneti olan Karagöl dolunca güzellikten eser kalmaz. Valilik bu konu hakkında bir şeyler yapması lazım. Biz defalarca dile getirdik ancak sonuç alamadık. Ayrıca Karagöl’e ulaşım çok güç ve yol çok bozuk. Türkiye’nin en güzel yeri kendi haline bırakılmamalı” dedi.

Göndere :  HÜSEYİN ŞENTÜRK |Tarih:10.07.2009 
Bu haber 3485'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

karagölle ilgili
             
                 
              karagölün geleceği ile ilgili endişeler çok doğru olmakla birlikte çözüm ve öneriler yerine direkt yaptırımlar uyrulanmalı bence. Dernek bşk Naci kardeşim yalnız bırakılmasın.Sırf karagölün kurtulması adına yeni ve kapsamlı kampanyaya ihtiyaç var.
               
              Sevgili Hüseyin kardeşim çoooook önemli konuya parmak bastı.Dereler ve karadeniz bir yana KARAGÖL bir yana. Bursada ve inegöl de karagöl için yapılacak her türlü katkıya hazırım. 
Fehmi taban


DOĞRU SÖZE NE GEREK

Doğru söylüyorsunuz,Mevcut derelerin önlerine set yapacaklarına gölün dolmasını önleyecek set yapsınlarda doğaya faydalı olsunlar.Mevcut doğayı yok etmek kolay önemli olan doğayı korumaktır.Her yıl yol tamıratıyla uğraşilacağına sert taşlı asvalt denen yol Camilli ayrımından karagöle kadar yapılırsa ulaşımda kolaylaşır.7 km nedirki çevre ve doğayı koruma adına yapılsa.Saygı ve sevgilerimle
METİN ADAŞ


 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1

BUGÜN DOĞANLAR

ALİ ENGİN

ismail kara

New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI