New Page 1

Resim Yolla | Haber Yolla | Fıkra Yolla |     Önemli Sima Ekle                                                                      Turkish English   Gürcüce  

 
New Page 1
Köylerimiz
Soylar(Sulaleler)
Mutfağımız
Yöresel Müzikler
Üye Listesi
Turizm
Haberler
Önemli Simalar
Dost Siteler
İlçemiz
İlimiz
Gürcüce
İletişim

Eğlence

Sohbet
Şiirler
Fıkralar
Ata Sözleri
Bayram Mesajları
Yeni Yıl Mesajları
Bilgi Köşesi
Dini Bilgiler

Forumdan

   Yorum yazmak için üye girişi yapınız...

REKLAM VERMEK İÇİN TIKLAYINIZ


Not : Okuduğunuz haberle ilgili yorumları Yorum Ekle butonunu kullanarak yazınız.

EĞİTİMDE ARTVİN SINIFTA KALDI 

Türk Eğitim-Sen Artvin Şube Başkanı Nizamettin TORUN un ÖSS sonuçları ile ilgili basın açıklamasıdır
            2009 Öğrenci Seçme Sınavı sonuçlarına göre, Artvin en başarısız iller arasına girdi. 81 il içerisinde 77. sırada yer alan Artvin, bu sonuçlarla sınıfta kaldı. 2008 ÖSS sonuçlarına göre sayısalda 78, eşit ağırlıkta 76 ve sözelde 68. sırada yer almıştı. 2007 ÖSS sonuçlarının, geçen yıldan daha iyi olduğunu biliyoruz. Son üç yılda git gide olumsuz yönde bir gidiş olduğu açıkça görülüyor.

Öğrenci Seçme Sınavı sonuçları çoğu öğrenci ve velide hayal kırıklığı yarattı. 30 bin öğrencinin sıfır aldığı, 700 bin öğrencinin fen sorularına dokunmadığı sonuçları değerlendiren gazete ve uzmanlar, lise eğitiminin çöktüğü görüşünde birleşti. Başarı sıralamasında en sonda yer alan Ardahan’da adeta yas ilan edilirken ÖSS sonuçlarının ilimizi pek etkilemediği görülüyor. Nitekim bu güne kadar, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve yerel basında bu konuda bir açıklama ve yoruma şahit olmadık. Artvin’in ÖSS’deki başarısızlığı karşısında gösterilen vurdumduymazlık, Artvin’in 77. sırada yer almasından çok daha önemli ve daha üzüntü verici..

YÖK Başkan Vekili Prof. Dr. İsa Eşme,  sıfır puan alan öğrencilerin sayısının arttığını, Fen bilimleri testini çözenlerin sayısında azalma olduğunu söylüyor ve “ Bu öğrenciler lise diploması taşıyor. Bu çocuklar neden bu noktalarda, araştırılması lazım. Milli Eğitim Bakanlığı’nın buna el atması lazım. Bu nitelik kaybı yükseköğretime yansıyacak” diyerek Bakanlığı uyarıyor.

H. Çelik döneminde eğitim okuldan dershanelere yönelmiş, dershanelere gidenlerin oranı yüzde doksanlara çıkmıştır. Böylece fırsat eşitliği ortadan kalkmıştır. Sınav sistemi, okullardaki müfredat ile uyumlu hale getirilemediği gibi, sistemde sık sık yapılan değişiklikler öğrencilerde tedirginlik ve başarısızlığa yol açmıştır. Bu iktidar döneminde geçen yedi yıl gibi uzun sürede, mesleki ve teknik eğitime geçişte kayda değer bir başarı sağlanamamıştır.

Geçtiğimiz altı yılda öğretmenler ve diğer eğitim çalışanları, Milli Eğitim tarihinde ilk defa kendisine karşı olan bir Bakana şahit olmuştur. Ucuz eğitim mantığı ile sözleşmeli köleliğin uygulamaya sokulduğu, kadrolaşmanın, yandaş kayırmanın sistemleştirildiği, altı yıldır yönetici atama yönetmeliğinin çıkarılamadığı, tedavi yolluklarının ödenmediği, ailelerin parçalandığı, Öğretmenin önemsizleştirildiği, dershanelerin devlet okullarına tercih edildiği bir dönemde liselerin çökmesi, ortaöğretimin perişanlığı sürpriz değildir. Orta öğretimdeki çöküşten yükseköğretimin payını alması kaçınılmazdır.

Bu gerçeklerin ışığında ÖSS’de başarı sağlanabilmesi için şunlar yapılmalıdır:

•Okullarda derslik ve öğretmen açığı ivedilikle giderilmelidir.

•Ortaöğretim başarı puanının etkisi artırılmalı, öğrencinin okula bağlanması sağlanmalıdır.

•ÖSS’de sorulan soruların ağırlığı,  müfredat programları ile uyumlu hale getirilmelidir.

•Eğitimde fırsat eşitliği mutlaka sağlanmalıdır.

•İlköğretim ve ortaöğretim müfredat programları uyumlu bir şekilde yeniden düzenlenmeli,      ortaöğretime geçiş sistemi değiştirilmelidir.

•Kaliteden taviz vermeden üniversite kontenjanları artırılmalıdır. Üniversitelerin akademik kadro ihtiyacı hızla karşılanmalıdır.

•Mesleki teknik eğitime gereken önem verilmelidir.

•Alt yapısı ve öğretmeni olmadan Anadolu ve fen liseleri açılmamalıdır.   

Ülkemizde olduğundan belki daha fazla olarak ilimizde eğitim çalışanlarının, “bizden olanlar ve bizden olmayanlar“ şeklinde ikiye bölünmesinin ve her türlü adaletsiz uygulamalarla moral-motivasyonların bozulmuş olmasının Artvin’de bu sonucun alınmasındaki etkisi araştırılmalıdır. Bölünmüşlük mutlaka giderilmelidir. Bölünmüşlüğün giderilmesi, sözle değil, adaletli uygulamalarla sağlanabilir.

Bütün bunların ışığında, Artvin İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün 2009 ÖSS sonuçları ile ilgili öğrenci, veli ve eğitim çalışanlarına bir resmi açıklama borcu olduğunu düşünüyoruz.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


                                            KAYNAK:7 MART GAZETESİ

Göndere :  MUNİSE ŞENTÜRK |Tarih:24.07.2009 
Bu haber 2296'kez okundu

Bu alana Reklam verebilirsiniz....

  Yorum Ekle 

 

GÜZEL KONUYA DEĞİNMİŞSİN


Zaten amaç okulları belli gruplara bağlayarak o okullarda yetişen öğrencilerin başarılı olması fakir vede devlet okullarında okuyanlarında başarısız olarak kalmalarını sağlamak.Cematler Vakiflar bu işe al attığına göre düşün ülkemizdeki eğitimin durumu.Saygılarımla.
METİN ADAŞ


 

 

 

 

©2006 Web-master: Klaskur Bilişim

 

ANKET

Anketler

Son Eklenen Ürünler
MAİL GRUBU

* Eski üyeler otomatik olarak mail grubuna dahil edildi

Arkadaşlarınızı , hemşerilerimizi ve klaskurluları sitemize davet edin...


ÜYE GİRİŞ

New Page 1
New Page 1
Toplam : 1262 üye
En son üye

Tekin Tufan Mir

Bugünkü Ziyaretçiler

New Page 1
New Page 1

SPONSORLARIMIZ

              Desteklerinizle sitemiz daha da büyüyecek...

Sponsor Olmak İçin Tıklayınız

 

KAN BANKASI